Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2017, 17:45

V odmietaní migrantov Japonsko tromfne aj Slovensko. Má oveľa prísnejší systém, prijalo len 28 ľudí

Japonci príjmu iba človeka, ktorý preukáže to, že konkrétne jeho prenasleduje vláda krajiny, z ktorej uteká.

V odmietaní migrantov Japonsko tromfne aj Slovensko. Má oveľa prísnejší systém, prijalo len 28 ľudí
Zdroj: Reuters

Japonsko v roku 2016 prijalo do svojej krajiny iba 28 imigrantov. Podľa Financial Times za to môžu veľmi prísne pravidlá pri udeľovaní azylu v Japonsku. Krajina so 126 miliónmi obyvateľov tak prijala o jedného utečenca viac ako v roku 2015.

Nárast iba o jedného prijatého utečenca je pozoruhodný najmä po tom, čo počet žiadateľov o azyl narástol o 40 percent na 10 901. Tieto čísla ukazujú, že Japonsko má jedno z najprísnejších azylových konaní na svete. „Japonsko má veľmi, veľmi prísnu azylovú politiku. Dôležitejšia je pre nich kontrola imigrácie ako ochrana utečencov,“ hovorí Eri Ishikawa z japonskej Asociácie pre utečencov pre Financial Times.

Najväčší záujem o príchod do Japonska mali utečenci z Indonézie, ktorých bolo až 1829. Japonsko okrem 28 utečencov povolilo 97 imigrantom predĺžiť si pobyt a prijalo 18 utečencov z Mjanmarska.  

Pre imigrantov je problém do Japonska sa vôbec dostať, keďže na vstup do krajiny sú potrebné víza. Podľa Ishikawy sú problémom aj prísne pravidlá. Japonci totiž príjmu iba človeka, ktorý preukáže to, že konkrétne jeho prenasleduje vláda krajiny, z ktorej uteká. „Aj keď ste zo Sýrie, zúčastnili ste sa demonštrácií proti Asadovi a môžete mať obavu o svoj život, tak Japonsko vás neprijme,“ dodáva Ishikawa.

Pre porovnanie Veľká Británia v roku 2015 prijala 9 975 migrantov a USA prijali až 84 994 ľudí a Nemecko v uplynulých rokoch prijalo státisíce utečencov najmä zo Sýrie. Slovensko v roku 2016 udelilo azyl 167 žiadateľom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.