Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2017, 09:23

Rusi majú radi tyranov. Popularita Stalina, Brežneva a Putina je na historických maximách

Rusi majú radi tyranov. Popularita Stalina, Brežneva a Putina je na historických maximách
Zdroj: Reuters

Popularita komunistického diktátora Josifa Stalina, ktorému historici pripisujú milióny obetí, dosiahla v Rusku historické maximum za posledných 16 rokov. Uviedol to denník RBK s odvolaním sa na prieskum nezávislého sociologického strediska Levada.

Rusom sa podľa týchto zistení ešte viac než Stalin pozdáva sovietsky vodca Leonid Brežnev a najmä terajší prezident Vladimír Putin. Naopak z predchádzajúcich vodcov majú najmenej radi Nikitu Chruščova, Borisa Jeľcina a Michaila Gorbačova, ktorí sa svojho času snažili "povoľovať skrutky" režimu.

Kým v marci 2006 s "nadšením", "úctou" či "sympatiami" pristupovalo ku Stalinovi 37 percent opýtaných, tento rok v januári to už bolo 46 percent. Brežnevova obľuba za posledných 11 rokov stúpla z 39 na 47 percent, Putinova zo 76 na 83 percent.

"Čím vyhrotenejšia je situácia v krajine, čím horšom problémom čelí štát, tým viac v masách rastie dopyt po drsných vodcoch. Za liberálnejších čias tieto nálady opadajú, ale teraz sme v konflikte zo Západom, v novom kole studenej vojny, a preto vidíme rast sympatií k takýmto postavám," vysvetlil vyznenie prieskumu sociológ Alexej Graždankin z Levadu.

Podľa iného prieskumu Levadu skoro tretina Rusov oceňuje, že za Putina sa v Rusku žije najlepšie za posledných 100 rokov. Ale 29 percent označilo za ideálnu éru dobu Brežnevovej vlády, označovanú kritikmi za obdobie stagnácie, ktorá nakoniec - už za Gorbačova a Jeľcina - vyústila do pádu komunizmu a rozpadu sovietskeho impéria.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.