Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2017, 16:13

Le Penová naberá na sile. Aké šance majú kandidáti na prezidenta dva mesiace pred voľbami?

V prvom kole by šéfka Národného frontu mala s prehľadom vyhrať.

Le Penová naberá na sile. Aké šance majú kandidáti na prezidenta dva mesiace pred voľbami?
Zdroj: Reuters

Kandidátka francúzskej krajnej pravice na hlavu štátu Marine Le Penová dosahuje v prieskumoch nové maximá. Hoci sa naďalej predpokladá, že v druhom kole prezidentských volieb prehrá, jej súperi citeľne strácajú náskok. Teraz je pripravených ju v druhom kole voliť 42 až 44 percent voličov, píše na svojom webe denník Les Echos.

Naďalej nie je jasné, koho Le Penová bude mať za súpera. V prvom kole by šéfka Národného frontu mala s prehľadom vyhrať s 27 percentami hlasov. O druhé miesto sa delia bývalý premiér a kandidát tradičnej pravice François Fillon s bývalým ministrom hospodárstva a centristom Emmanuelom Macronom - každý z nich by mal dostať po 20 percentách hlasov.

"Tieto čísla je nutné brať s rezervou, pretože všetko sa zmení po prvom kole. Napriek tomu (Le Penová) nikdy nebola v tak priaznivej situácii. To je bezprecedentné," komentoval vývoj voličských preferencií Frédéric Micheau z agentúry vykonávajúcej prieskumy verejnej mienky OpinionWay.

Fillon, ktorého prenasleduje škandál okolo údajného fiktívneho zamestnávania príbuzných ako parlamentných asistentov, by v druhom kole mal Le Penovú stále poraziť. Jeho náskok ale spadol z výšin nad 60 percent a je teraz na 56 percentách. Macron, ktorý si v honbe za novými hlasy naprieč politickým spektrom zase iných voličov podľa všetkého znepriatelil, zaznamenal tiež straty. Nad Le Penovú momentálne vedie s 58 percentami voličských preferencií.

Ak by strata šiestich až ôsmich percentuálnych bodov bola pre oboch mužov konečná, jeden z nich sa stane novým francúzskym prezidentom. Do voľby ale zostávajú ešte dva mesiace a terajší trend zatiaľ ukazuje, že Le Penová naberá na sile.

Podľa Micheaua je súčasné Francúzsko vzdialené situácii z roku 2002, kedy vtedajší pravicový kandidát Jacques Chirac v druhom kole prezidentských volieb drvivo porazil s 82 percentami nacionalistu Jeana-Marieho Le Pena, otca terajšej kandidátky.

Le Penovej teraz nahrávajú kontroverzie okolo policajnej brutality a nepokoje na predmestí Paríža, pričom Macron všeobecne "stráca na sile".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.