Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2017, 07:56

Doneckí separatisti plánujú dnes odsun zbraní z frontovej línie

Doneckí separatisti plánujú dnes odsun zbraní z frontovej línie
Zdroj: Reuters

Odsun vojenskej techniky z frontovej línie v samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) je naplánovaný nadnes. Informovala o tom Donecká tlačová agentúra (DAN) s odvolaním sa na predstaviteľa operatívneho velenia DĽR.

Podľa neho sa malo začať s odsunom zbraní v Donbase v pondelok, ale keďže Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nepotvrdila, že k tomuto kroku sa odhodlal aj Kyjev, plán sa nekonal.

Ešte predtým líder DĽR Alexandr Zacharčenko na schôdzke s lídrom Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Igorom Plotnickým a zástupcom šéfa pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine Alexandrom Hugom vyhlásil, že jednostranný odsun zbraní nie je možný. "OBSE musí zabezpečiť zrkadlové kroky strán konfliktu," povedal Zacharčenko.

Na minulotýždňovej schôdzke v bieloruskej metropole Minsk sa účastníci trilaterálnej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase (zástupcovia Ruska, Ukrajiny a OBSE) dohodli, že obe strany konfliktu stiahnu do 20. februára všetky zbrane zakázané minskými dohodami.

Tlačový tajomník vládnej, tzv. protiteroristickej operácie (ATO) na východe Ukrajiny Leonid Maťuchin však v pondelok  vyhlásil, že napriek dohode o stiahnutí všetkých ťažkých zbraní z demarkačnej čiary v Donbase "ruské okupačné sily" zaútočili na pozície ukrajinských síl od polnoci päťkrát. Konštatoval, že neexistujú predpoklady na odsun zbraní a zavedenie prímeria pozdĺž frontovej línie.

Situácia v Donbase sa opäť vyhrotila koncom januára, a to na viacerých úsekoch frontu. Alexander Hug 10. februára potvrdil, že až šesťnásobne vzrástol počet prípadov, keď boli do bojov nasadené ťažké zbrane, ktoré majú byť v súlade s dohodou znepriatelených strán stiahnuté zo styčnej línie.

V polovici februára zástupca veliteľa operačného velenia DĽR Eduard Basurin informoval, že ukrajinské sily používajú pri útokoch raketomety, ťažké delostrelectvo, tankové kanóny, mínomety, granátomety a protilietadlové zbrane.

Velenie vládnej protiteroristickej operácie (ATO) zasa informovalo, "ruské hybridné armádne sily" používajú pri útokoch na mínomety rôzneho kalibru, granátomety a protitankové strely.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.