StoryEditor

Viacero európskych krajín hlási rádioaktívny jód v ovzduší, môže pochádzať z Ruska

21.02.2017, 10:36
Autor:
ČTKČTK
Meracie stanice v siedmich európskych štátoch zistili v ovzduší nepatrné množstvo rádioaktívneho izotopu jódu 131.

Množstvo izotopu, ktorého vznik je viazaný na ľudskú činnosť, je podľa francúzskeho inštitútu pre ochranu pred radiáciou IRSN natoľko nízke, že nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie. Zdroj izotopu je nejasný, niektoré médiá špekulujú o ruskom pôvode, lebo ho prvýkrát zachytila ​​nórska stanica pri ruských hraniciach.

Prvú správu o výskyte izotopu ohlásila v druhom januárovom týždni stanica v severonórskom Svanhovde, ktorá je len niekoľko stoviek metrov od ruskej hranice. Krátko potom oznámila prítomnosť rádioaktívnej látky v ovzduší stanica v Rovaniemi vo fínskom Laponsku. Počas dvoch týždňov boli nepatrne zvýšené hodnoty jódu 131 namerané v Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku a tiež v Českej republike.

jod v atmosfere jod v atmosfere IRSN

"Jód 131 je rádionuklid s krátkym polčasom rozpadu (osem dní). Zistenie tohto rádionuklidu preto skôr svedčí o nedávnom úniku," uviedol IRSN. Inštitút dodal, že hodnoty namerané vo Francúzsku, ktoré zodpovedajú aj hodnotám z Českej republiky, nepredstavujú hrozbu pre ľudské zdravie.

Zdroj izotopu zostáva neznámy, IRSN a ani fínsky úrad pre jadrovú bezpečnosť STUK o možnom pôvode nešpekulujú. "V čase merania panovalo nepriaznivé počasie, takže nemôžeme určiť žiadne konkrétne miesto. Merania z niekoľkých miest v Európe môžu naznačovať, že to prišlo z východnej Európy," citoval portál The Independent Barents Observer Astrid Lilandovú z nórskeho úradu radiačnej ochrany.

Jód 131 sa do ovzdušia mohol dostať napríklad po incidente v jadrovom reaktore, poznamenal server The Independent Barents Observer. Tento izotop unikol napríklad pri haváriách v jadrových elektrárňach v Černobyle v niekdajšom Sovietskom zväze či v japonskej Fukušime. Jód 131 sa tiež hojne využíva v lekárstve, preto ho pripravuje rad krajín.

So zistením rádioaktívneho jódu zrejme súvisí prílet osobitného lietadla Boeing WC-135 amerického vojenského letectva do Británie, o ktorom minulý víkend informovali leteckí blogeri. Stroj spomínaného typu je vybavený prístrojmi na meranie rádioaktivity a zisťovanie jej pôvodu.

01 - Modified: 2022-08-07 06:00:56 - Feat.: - Title: Kosovo zadržalo na hraniciach ruskú novinárku; obviňuje ju zo špionáže 02 - Modified: 2022-08-07 04:59:53 - Feat.: - Title: Niekoľko tureckých bánk sa pripája k ruskému platobnému systému, uviedol Erdogan 03 - Modified: 2022-08-06 19:47:06 - Feat.: - Title: Kyjev zadržal dvoch mužov podozrivých zo špionáže. Má ísť o ruských agentov 04 - Modified: 2022-08-06 13:16:31 - Feat.: - Title: Situáciu sledujeme so znepokojením, vyhlásil Kremeľ. Rusko vyzvalo na maximálnu zdržanlivosť v pásme Gazy 05 - Modified: 2022-08-06 10:38:34 - Feat.: - Title: Dovolenka neďaleko frontovej línie. Kvôli sankciám sa množstvo Rusov slní na Kryme
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. august 2022 17:26