sýria povstalciReuters
StoryEditor

Ustupuje CIA zo Sýrie? Povstalcom čiastočne zmrazila dodávky zbraní

21.02.2017, 15:43
Autor:
ČTKČTK

Časť medzinárodnej koalície na čele so Spojenými štátmi, ktorá podporuje v sýrskej vojne umiernených povstalcov, im zmrazila jeden z kanálov dodávok zbraní a financií. Uviedla to dnes agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na niekoľko veliteľov povstaleckej Sýrskej slobodnej armády (FSA).

Prerušenie pomoci môže súvisieť s terajšími bojmi medzi takzvanou umiernenou opozíciou a radiálnymi skupinami na severe Sýrie. Americká CIA, ktorá pomoc podľa Reuters koordinuje, správu odmietla komentovať. Nevyjadrili sa k nej ani Katar, Saudská Arábia či Turecko, ktoré sa na tejto časti dodávok podieľajú.

Podľa veliteľov povstalcov, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, zastavili tieto krajiny pomoc cez takzvané operačné centrum MOM sídliace v Turecku. Dôvodom je podľa nich zrejme obava, aby zbrane nepadli do rúk radikálnym islamistom. Velitelia vyjadrili nádej, že zmrazenie dodávok je len dočasné. Agentúra pripomenula, že ide len o jeden z kanálov zahraničnej pomoci.

Zastavenie dodávok súvisí podľa Reuters s posledným vývojom bojov na severe a západe Sýrie, kde sa už niekoľko týždňov odohráva bratovražedný boj medzi rôznymi skupinami. Okrem iného frakcia skupiny Džund al-Aksá, ideologicky blízka organizácii Islamský štát (IS), povraždila v posledných týždňoch v provincii Idlib desiatky bojovníkov z FSA. Práve FSA, ktorú podporuje Turecko a niektoré západné krajiny, teraz boli údajne dodávky zastavené. Zahŕňali podľa Reuters nielen zbrane, ale aj žold, výcvik, muníciu a v niekoľkých prípadoch aj protitankové strely.

Radikáli z IS a skupiny, ktoré sa viažu k al-Kájde, bojujú proti FSA, ktorú vnímajú ako súpera podporovaného z cudziny. Útoky na FSA začali, keď táto skupina v januári vyslala svojich delegátov na sýrska rokovania o prímerí do kazašskej Astany.

Zmrazenie tejto časti dodávok nemá nič spoločné s nástupom amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu, uviedol Reuters. Trump zatiaľ nešpecifikoval jasnú politiku voči Sýrii a Iraku. V predvolebnej kampani však vyhlasoval, že by mohol zastaviť podporu FSA a že jeho prioritou bude boj proti organizácii Islamský štát (IS).

01 - Modified: 2023-05-31 11:01:21 - Feat.: - Title: Humanitárnu pomoc v Sýrii potrebuje takmer 70 percent obyvateľstva 02 - Modified: 2023-05-28 12:42:48 - Feat.: - Title: Špión si home office neužije. Nemecká tajná služba rieši, ako zohnať mladých 03 - Modified: 2023-05-23 09:14:46 - Feat.: - Title: V Holandsku sú desiatky Sýrčanov, ktorí sa mohli podieľať na mučení civilistov, útočisko tu našli utečenci 04 - Modified: 2023-05-23 08:34:48 - Feat.: - Title: Bašára Asada by mali súdiť za zločiny spáchané počas vojny v Sýrii, tvrdí francúzska ministerka 05 - Modified: 2023-05-18 18:47:31 - Feat.: - Title: Sýrsky prezident po vyše 10 rokoch pricestoval na summit Ligy arabských štátov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2023 03:17