martin schulzReuters
StoryEditor

Schulza preverí Európsky úrad pre boj proti podvodom. Mal zvýhodniť kolegu

23.02.2017, 15:18
Autor:
ČTKČTK

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) zvažuje, či začne vyšetrovanie voči kandidátovi nemeckej sociálnej demokracie na kancelára Martinovi Schulzovi kvôli niektorým jeho krokom z doby, kedy bol predsedom Európskeho parlamentu. Uviedol o to dnes magazín Stern.

V prípade ide o Schulzovo rozhodnutie z 18. januára 2012, teda prvého dňa po jeho zvolení šéfom EP. Schulzov podpis vtedy na dlhodobú zahraničnú cestu vyslal sociálneho demokrata Markusa Engelsa, ktorý tak počas svojho pobytu v Berlíne, kde predtým aj tak býval, mohol poberať diéty. Len za rok 2012 na nich získal viac ako 16 000 eur.

"O tom môžu tvrdo pracujúci normálni ľudia iba snívať: pracovať vo svojom domovskom meste, ale každý deň dostávať diéty za služobnú cestu," píše k tomu Stern. Magazín tiež pripomína, že je to práve Schulz, ktorý po svojej nominácii na kancelára neúnavne zdôrazňuje, že mu záleží na spravodlivosti a osude tvrdo pracujúcich bežných občanov.

Sociálna demokracia kritiku Schulzovho kroku odmieta a tvrdí, že to bol v Európskom parlamente bežný postup. Zástupcovia tejto organizácie ale magazínu Spiegel povedali, že na dlhodobej zahraničnej ceste bolo od januára 2016 do tohtoročného februára práve 13 zo 7600 zamestnancov tejto inštitúcie.

OLAF podľa svojej hovorkyne teraz analyzuje, či existuje dostatočné podozrenie na podvod, korupciu alebo inú nelegálnu činnosť, ktoré by sa dotýkalo finančných záujmov Európskej únie. V takom prípade by vyšetrovanie začal. Hovorkyňa úradu zároveň zdôraznila, že s takým preskúmavaním nemôže byť spojené žiadne predčasné odsúdenie osôb, ktorých sa to týka.

Kritici Schulzovi vyčítajú aj ďalšie kroky na čele Európskeho parlamentu. V roku 2015 sa podľa nemeckých médií pokúsil so spätnou platnosťou povýšiť niekoľko blízkych spolupracovníkov. Aj kvôli pochybnostiam vnútri inštitúcie z toho nakoniec zišlo.

Schulz bol tiež proti vzniku vyšetrovacej komisie, ktorá by sa zaoberala činnosťou dnešného šéfa Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera v čase, keď bol premiérom Luxemburska. Jeho krajina vtedy umožnila mnohým nadnárodným firmám platiť len veľmi nízke dane.

20. máj 2022 11:48