Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2017, 10:01

Sýrske mesto zasiahla séria samovražedných útokov, hlásia vyše 40 obetí

Terčom útokov sa stali miestne ústredia vojenskej spravodajskej služby a sýrskeho úradu štátnej bezpečnosti.

Značný pokrok nastal koncom uplynulého roka v otázke boja proti terorizmu v podobe Islamského štátu v Sýrii. Ten sa už viac ako tri roky neúspešne pokúšajú zlikvidovať nielen viaceré frakcie sýrskej armády a ďalšie silové zložky v krajine, ale aj Spojené štáty americké či Rusko. Najkritickejším sa stal záver roka, keď sa pristúpilo k oslobodzovaniu najväčšej bašty islamistov – mesta Aleppo. V tomto obliehanom meste pod nadvládou teroristov trpelo hlavne civilné obyvateľstvo, v ktorom už nebolo takmer žiadnej nemocnice, v ktorej by mohli byť vojnou postihnutí civilisti liečení. Islamský štát si za posledných pár mesiacov vybudoval v meste silnú obrannú pozíciu, ktorú sa podarilo prekonať až koncom roka.
Zdroj: TASR/AP

Najmenej 42 príslušníkov bezpečnostných zložiek sýrskej vlády zahynulo dnes pri sérii samovražedných útokov, ku ktorým došlo v meste Homs v západnej časti krajiny. Informovali o tom miestni aktivisti a štátne médiá.

Terčom útokov sa stali miestne ústredia vojenskej spravodajskej služby a sýrskeho úradu štátnej bezpečnosti. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) uviedlo, že o život prišiel šéf vojenského spravodajstva v Homse a 29 ďalších ľudí v jeho budove, ako aj 12 príslušníkov štátnej bezpečnosti.

Sýrska štátna televízia hlásila zrážky v dvoch štvrtiach, kde sa oba spomínané objekty nachádzajú, následne sa podľa správy na oboch miestach odpálili traja samovražední atentátnici. Počet obetí neuviedla.

K útokom sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina.

V Homse, treťom najväčšom sýrskom meste, ktoré je prevažne pod kontrolou vlády, predtým spáchali bombové útoky militanti z džihádistickej organizácie Islamský štát (IS).

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.