Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2017, 15:08

Gruzínci majú dôvod na oslavy. Únia definitívne schválila zrušenie víz

Bezvízový styk neznamená, že občania Gruzínska budú mať právo v EÚ pracovať.

Gruzínci majú dôvod na oslavy. Únia definitívne schválila zrušenie víz
Zdroj: Reuters

Členské krajiny Európskej únie dnes v Bruseli definitívne schválili zrušenie víz občanom Gruzínska na krátkodobé cesty do únie. Termín začatia bezvízového styku bude ešte upresnený, malo by to byť od konca marca. Informoval o tom únijný portál EÚ Neighbours.

Gruzínci k vstupu na najviac 90 dní do schengenského priestoru voľného cestovania z podnikateľských, turistických či rodinných dôvodov budú potrebovať biometrický pas.

Gruzínsky premiér Giorgi Kvirikašvili už skôr označil bezvízový styk s EÚ, ktorý nedávno schválil Európsky parlament, za "naozaj historický okamih".

Liberalizácia vízového režimu s Gruzínskom začne platiť spoločne s novými pravidlami, ktoré umožnia bezvízový styk pozastaviť ako "záchrannú brzdu" v naliehavej situácii. Napríklad ak by prudko pribudlo migrantov, alebo kvôli ohrozeniu bezpečnosti, pripomenula agentúra AFP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.