martensovciTwitter/RFE/RL
StoryEditor

S veľkou pompou emigrovali na Sibír. Teraz je už nemecká rodina naspäť doma

28.02.2017, 11:09
Autor:
ČTKČTK

Nemecká rodina s desiatimi deťmi, ktorá za veľkého záujmu ruských štátnych televízií emigrovala na Sibír, aby potomkovia nemuseli v nemeckých školách navštevovať hodiny sexuálnej výchovy, sa nečakane vrátila do Nemecka.

"Poslali mi pozdrav z Nemecka s ospravedlnením, že sa nestačili rozlúčiť. Všetci sme z odchodu prekvapení," povedal novinárom rodinný známy. "V piatok sa zobrali a odišli," dodal ďalší podľa spravodajského serveru Newsru.com.

Euge (rusky Jevgenij) Martens, jeho manželka Luisa a desať detí sa vlani v decembri usadili v dedine Kyštovka pri Novosibirsku po tom, čo sa prihlásili do programu dobrovoľného presídlenia krajanov do vlasti. Od miestnych úradov dostali jednorazovú štátnu pomoc na nezaopatrené deti v celkovej výške 150 000 rubľov (asi 2455 eur).

Martens aj jeho manželka pochádzali z nemeckých rodín z Omska, odkiaľ sa v 90. rokoch vysťahovali do Nemecka, kde sa zoznámili a vzali. Dôvodom k návratu na Sibír sa stal incident z roku 2012, kedy desaťročná dcéra prestala navštevovať lekcie sexuálnej výchovy v škole.

Otec odmietol zaplatiť pokutu za "záškoláctvo" dcéry, a tak ho súd poslal na jeden deň za mreže. Neskôr sa rodina rozhodla vyvarovať sa konfliktov s nemeckými úradmi tým, že sa vysťahuje na Sibír aj s desiatimi deťmi vo veku od pol roka do 15 rokov.

Rodinní známi vraj netušia, čo ich k odchodu zo zapadnutej sibírskej dediny vlastne viedlo. Reportér Slobodnej Európy, ktorý rodinu ruských Nemcov na Sibíri navštívil však popisoval, v ako biednych podmienkach žili: v sibírskej dedine totiž Martensovci dostali "polorozpadnutú chalupu aj všetky problémy ruského vidieka", ktorý sa vyľudňuje, ani nehovoriac o problémoch s ruskou byrokraciou.

01 - Modified: 2026-01-02 22:57:29 - Feat.: - Title: "Správy o násilí berieme vážne." Berlín posiela Teheránu odkaz a žiada slobodu pre ľudí v uliciach 02 - Modified: 2026-01-02 21:27:41 - Feat.: - Title: Moskva vštepuje Afrike svoju mentalitu. Stavia Ruské domy, láka obyvateľov na šach aj štúdium 03 - Modified: 2026-01-02 23:01:17 - Feat.: - Title: Ruský úder v Charkove podľa Kyjeva zabil dvoch ľudí. Vybuchla zrejme ukrajinská munícia, reaguje Moskva 04 - Modified: 2026-01-02 13:52:50 - Feat.: - Title: Úrad na podporu filmu v Nemecku prešetrí možné väzby bývalých členov na nacistov 05 - Modified: 2026-01-02 13:44:55 - Feat.: - Title: Rusko na svoje Vianoce chystá provokáciu s množstvom obetí, tvrdí Kyjev
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. január 2026 01:11