Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2017, 16:21

Z ruského väzenia vyšiel "posledný občan ZSSR". Úrady nevedia, čo s ním

Občana štátu, ktorý dávno neexistuje, objavili policajti v ruskom Jekaterinburgu.

Z ruského väzenia vyšiel "posledný občan ZSSR". Úrady nevedia, čo s ním
Zdroj: TASR/A

Počas razie v detenčnom zariadení pre migrantov narazili na muža menom Vasilij Babina, ktorý disponuje iba pasom Sovietskeho zväzu. Babina na sklonku Sovietskeho zväzu odsúdili za lúpežnú vraždu na trest smrti zastrelením. Keď v roku 1996 vyhlásilo Rusko na popravy moratórium, justícia Babinov trest zmenila na dvadsaťpäť rokov väzenia. Ten si odpykával v trestaneckej kolónii Čjorny Berkut vo Sverdlovskej oblasti na Urale.

58-ročný trestanec bránu väznice opustil tento rok vo februári, putoval však rovno do detenčného zariadenia pre cudzincov. Väzenská správa totiž pri prepustení zistila, že Babina sa môže preukázať len pasom ZSSR, pretože mu po celý čas väznenia nikto nevystavil dokumenty Ruskej federácie. Babinov prípad vyšiel najavo, až keď úrady pred týždňom v detenčnom centre vyšetrovali protesty migrantov.

Nakoniec zistili, že "posledný občan Sovietskeho zväzu", ako ruské médiá Babina prekrstili, sa narodil v Kazachstane a má tam ženu a dve deti. Príbuzní už kontaktovali kazašský zastupiteľský úrad v Kazani, na odpoveď však musia čakať najmenej dva týždne. Súd v Jekaterinburgu podľa webu The Moscow Times v utorok rozhodol, že Babina je človekom bez štátneho občianstva a najmenej do mája zostane v detenčnom centre.

Podľa ľudskoprávnych aktivistov prípad ukazuje na systémové chyby ruskej justície a väzenstva. "Je to človek, ktorý sa ocitol vo vzduchoprázdne. Nemôže žiť ani v Kazachstane, ani na území Ruskej federácie. Je to občan Nikto," posťažoval sa webe ural.kp.ru aktivista Alexej Sokolov, ktorý sa Babinovým prípadom zaoberá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.