Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2017, 00:00

Juncker ukázal európske smerovanie po brexite

Juncker ukázal európske smerovanie po brexite
Zdroj: TASR

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker včera v Európskom parlamente predstavil tzv. bielu knihu o budúcnosti Európskej únie do roku 2025. Dokument je pokusom Európskej komisie vyvolať zásadnú diskusiu o budúcom smerovaní Únie po odchode Veľkej Británie z európskeho spoločenstva. Nevyhýba sa zásadným problémom, ktorým Únia v súčasnosti čelí – od brexitu, cez migračnú krízu, až po stratu dôvery Európanov v spoločné inštitúcie – a ponúka v tomto smere päť rozličných scenárov.

1. Mierne zmeny
Prvou alternatívou pod názvom „Pokračujeme“ je napredovať ďalej súčasným kurzom s miernymi zmenami. Je založený na prehlbovaní jednotného trhu, na istej úrovni vojenskej spolupráce a na „jednotnom hlase v zahraničnej politike“. Kľúčové právomoci – ako napríklad ochrana hraníc – by mali zostať v rukách členských štátov.

2. Len jednotný trh
Druhý scenár nazvaný „Nič, len jednotný trh“ počíta iba s udržaním spoločného vnútorného trhu. Zjednodušilo by sa rozhodovanie, na druhej strane by to však obmedzilo schopnosť Únie ako celku re

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.