Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2017, 21:14

Trump obvinil Obamu, že ho odpočúval. Vyzval kongres, aby začal vyšetrovanie

Súčasný šéf Bieleho domu svoje tvrdenie nepodložil nijakými dôkazmi.

Trump obvinil Obamu, že ho odpočúval. Vyzval kongres, aby začal vyšetrovanie
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v nedeľu vyzval Kongres, aby začal vyšetrovať bývalého prezidenta Baracka Obamu pre údajné zneužitie právomocí. Trump v sobotu na Twitteri obvinil Obamu, že vlani počas predvolebnej kampane nariadil odpočúvanie jeho telefonátov. Informoval o tom dnes Biely dom.

Prezident svoje obvinenie nepodložil dôkazmi a Obama ho poprel.

Trump následne vyzval Kongres, aby zahrnul vyšetrovanie Obamu do prebiehajúceho vyšetrovania ruských zásahov do amerických prezidentských volieb, informoval vo vyhlásení hovorca Bieleho domu Sean Spicer.

Nebezpečné a chybné, tvrdia bývalí tajní

Bývalý predstavitelia tajných služieb a kongresmani označili Trumpove obvinenia za nebezpečné a chybné.

Bývalý riaditeľ amerických tajných služieb James Clapper vyhlásil, že "žiadne takéto odpočúvanie prezidenta, v tom čase dezignovaného prezidenta, alebo ešte kandidáta ani jeho tímu nebolo vedené".

Clapper v televíznom interview povedal, že nevie o nijakom súdnom príkaze na odpočúvanie Trumpových kancelárií, hoci "nemôže hovoriť za iné autorizované celky vo vláde alebo štáte..."

Poznamenal, že správa tajných služieb o ruskom zasahovaní do amerických volieb nenašla žiaden dôkaz o tajnom dohovore medzi Trumpovým predvolebným štábom a Moskvou.

Bývalý riaditeľ CIA Leon Panetta povedal, že Trumpove poznámky "naznačujú, že na tejto ruskej záležitosti evidentne niečo je a vláda nespolupracuje."

Jednoducho nepravdivé, vyhlásil Obamov hovorca

"Keď sa to stane, keď obviní bývalého prezidenta z odpočúvania bez akéhokoľvek dôkazu, robí nás zraniteľnými. Oslabuje to Spojené štáty a robí nás zraniteľnými zo strany našich nepriateľov. To je nebezpečné."

Členovia Trumpovej Republikánskej strany sa vyjadrili, že nevideli žiaden dôkaz o tom, že by Obamova administratíva nariadila sledovanie Trumpa. Senátor Marco Rubio povedal, že nevie, na čo Trump upozorňuje a vyjadril nádej, že Biely dom objasní, čo je za týmito obvineniami. Senátor Tom Cotton poukázal na prebiehajúce vyšetrovanie ruských zásahov do volieb, ktoré vedie výbor pre tajné služby.

"Toto vyšetrovanie bude veľmi dôkladné a budeme sledovať fakty kamkoľvek nás povedú," dodal. Poznamenal, že Trumpovo obvinenie bude súčasťou tohto vyšetrovania.

Obamov hovorca v sobotu odmietol uvedené obvinenia ako "jednoducho nepravdivé".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.