Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2017, 19:01

Zomrel lekár, ktorý ako prvý na svete úspešne transplantoval pečeň

Zomrel lekár, ktorý ako prvý na svete úspešne transplantoval pečeň
Zdroj: www.starzl.pitt.edu

Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu vo svojom dome v Pittsburghu doktor Thomas Starzl, ktorý v roku 1967 so svojím tímom urobil prvú úspešnú transplantáciu pečene.

Dr. Starzl sa okrem transplantácie venoval aj výskumu imunosupresívnej liečby. Bol aj za prvou transplantáciou pečene paviána do tela človeka. Prvá takáto transplantácia sa uskutočnila v roku 1992 a pacient s novou pečeňou prežil 70 dní. Druhý pacient žil 25 dní.

Svoju dlhoročnú úspešnú lekársku a vedeckú kariéru Starzl ukončil v roku 1990. Stalo sa tak krátko po smrti jednej z jeho mediálne najslávnejších pacientok - dievčaťa menom Stormie Jonesová, ktorá bola prvým človekom, čo podstúpil súčasne transplantáciu srdca i pečene. Operácia sa uskutočnila v roku 1984, keď mala Stormie osem rokov. Dievča zomrelo o šesť rokov neskôr, keď jeho telo odmietlo transplantované srdce.

Smrť tejto pacientky Starzla hlboko zasiahla. Vo svojich pamätiach napísal: "Je pravda, že transplantační chirurgovia zachraňujú pacientov, ale aj pacienti zachraňujú nás, keď dávajú zmysel tomu, čo sme urobili, alebo o čo sme sa snažili."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.