StoryEditor

Štáty únie nemusia udeliť humanitárne víza všetkým, rozhodol Európsky súdny dvor

07.03.2017, 11:05
Autor:
TASRTASR
Členské štáty nie sú povinné pustiť na svoje územie všetky osoby, ktoré sú v kritickej humanitárnej situácii.

Členské štáty EÚ nemajú povinnosť udeliť humanitárne víza osobám, ktoré chcú potom na ich území podať žiadosť o azyl, rozhodol dnes Európsky súdny dvor (ESD). Verdikt zaznel v rámci sporu sýrskej rodiny s Belgickom, ktoré jej odmietalo vydať víza argumentujúc, že by tým vznikol precedens a stratilo by kontrolu nad svojimi hranicami.

"Právo EÚ upravuje iba spôsob a podmienky udelenia víz na prevoz alebo pobyt na území členských štátov na maximálne 90 dní. Táto sýrska rodina ale požiadala o víza z humanitárnych dôvodov so zámerom požiadať v Belgicku o azyl, teda o pobyt dlhší ako 90 dní," cituje zo stanoviska Európskeho súdneho dvora belgický denník Le Soir.

ESD sa vyjadril v spore medzi sýrskou rodinou z Aleppa a belgickým štátnym tajomníkom pre migráciu a azyl Théom Franckenom. Sýrska rodina požiadala v libanonskom Bejrúte na belgickej ambasáde o humanitárne víza s cieľom dostať sa do Belgicka, kde jej rodina v meste Namur sľúbila poskytnúť útočisko.

Proti udeleniu víz sa ale postavil Théo Francken, hoci mu to po sťažnosti rodiny prikázal súd. Belgický štátny tajomník tvrdil, že udelenie víz by bolo "nebezpečným precedensom" a inšpirovalo by ďalších ľudí na Blízkom východe, ktorí by začali hromadne žiadať o víza na belgických ambasádach v Bejrúte a Ankare. Po príchode na územie Belgicka by mohli požiadať o azyl, čím by podľa neho krajina stratila kontrolu nad svojimi hranicami.

Po niekoľkomesačnom právnom spore sa spor dostal až na ESD, ktorý dnes rozhodol, že štáty nemajú povinnosť v podobných prípadoch udeliť víza. Dal teda za pravdu Franckenovi. Jeho úrad tvrdil, že členské štáty nie sú povinné pustiť na svoje územie všetky osoby, ktoré sú v kritickej humanitárnej situácii.

01 - Modified: 2024-06-15 06:15:15 - Feat.: - Title: Veľvyslanci Európskej únie sa dohodli na rokovacích rámcoch pre Ukrajinu a Moldavsko 02 - Modified: 2024-06-14 11:32:04 - Feat.: - Title: Clá na čínske elektromobily predstavujú riziká pre nemecké automobilky, upozorňuje agentúra Fitch Ratings 03 - Modified: 2024-06-14 08:45:43 - Feat.: - Title: Európska únia pošle Moldavsku ďalších deväť miliónov eur na podporu ozbrojených síl 04 - Modified: 2024-06-13 08:41:00 - Feat.: - Title: Európski ministri dnes v Luxembursku preskúmajú plány ochrany vojnových utečencov z Ukrajiny 05 - Modified: 2024-06-12 12:00:41 - Feat.: - Title: Európska komisia predložila spoločný plán plnenia paktu o migrácii a azyle
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. jún 2024 05:25