Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2017, 08:24

Prvý americký štát napadol na súde upravený Trumpov cestovný zákaz

Prvý americký štát napadol na súde upravený Trumpov cestovný zákaz
Zdroj: Reuters

Havaj sa stal prvým americkým štátom, ktorý súdnou cestou napadol prepracovaný cestovný zákaz prezidenta Donalda Trumpa.

Právni zástupcovia štátu podali žalobu v stredu na federálnom súde v havajskej metropole Honolulu. Trumpovo nariadenie podľa nich spôsobí ujmu moslimským obyvateľom Havaja a zahraničným študentom a negatívne ovplyvní miestny turistický ruch.

Havaj avizoval podanie žaloby už v utorok, deň po tom, ako Trump vydal svoje prepracované nariadenie. Prezident ním na 120 dní ním zastavil prijímanie utečencov a na 90 dní zakázal vydávať nové víza občanom zo šiestich prevažne moslimských krajín, konkrétne zo Sýrie, Iránu, Líbye, Somálska, Sudánu a Jemenu. Irak z novej verzie cestovného zákazu vypadol.

Nové nariadenie má vstúpiť do platnosti 16. marca.

Prvý dekrét z 27. januára, ktorý spôsobil chaotické situácie na letiskách, zablokovali súdy po sérii súdnych žalôb. Jednu z nich podal aj štát Havaj, jej pojednávanie však súd pozastavil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.