Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2017, 17:13

Ženatí muži kňazmi? Pápež František za určitých okolností nie je proti

Ženatí muži kňazmi? Pápež František za určitých okolností nie je proti
Zdroj: Reuters

Pápež František je otvorený tomu, aby sa ženatí muži za určitých okolností mohli stať kňazmi. Naznačil to v rozhovore s nemeckým listom Die Zeit. Nedostatok duchovných je podľa neho pre katolícku cirkev veľký problém, pápež ale zdôraznil, že zrušenie celibátu nie je riešením tejto situácie.

Pontifex pripustil diskusiu o úlohe takzvaných viri probati (ženatých mužov osvedčených vo viere), ktorí by mohli vykonávať funkciu kňazov. "Potom musíme určiť, aké úlohy môžu plniť, napríklad v odľahlých komunitách," uviedol František v interview, ktoré vyšlo vo štvrtok.

O podobnom návrhu sa hovorí už roky. Novú pozornosť k nemu však upútal až František ako prvý latinskoamerický pápež. Argentínsky rodák podľa agentúry AP preukázal pochopenie pre problémy, akým čelí cirkev v krajinách ako je katolícka Brazília, kde je akútny nedostatok kňazov.

Brazílsky kardinál Cláudio Hummes, ktorý je dlhoročným Františkovým priateľom a bývalým vysoko postaveným vatikánskym úradníkom, sa údajne zasadzuje za to, aby viri probati mohli pôsobiť ako kňazi v Amazónii. V tejto oblasti teraz pripadá jeden kňaz na približne 10 000 veriacich, uviedla AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.