Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2017, 15:30

Svet čelí najväčšej humanitárnej kríze od druhej svetovej vojny

Svet čelí najväčšej humanitárnej kríze od druhej svetovej vojny
Zdroj: REUTERS/Carlos Jasso

Svet čelí najväčšej humanitárnej kríze od roku 1945, keď hladomor hrozí viac ako 20 miliónom ľudí v štyroch krajinách. Vo svojom vyhlásení na pôde Bezpečnostnej rady OSN na to v noci nadnes v New Yorku upozornil námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Stephen O'Brien.

O'Brien dodal, že bez spoločného a koordinovaného úsilia medzinárodného spoločenstva "títo ľudia jednoducho zomrú od hladu" a "mnoho ďalších bude trpieť a zomrie na choroby". Naliehavo vyzval na okamžité príspevky do zbierok na pomoc pre Jemen, Južný Sudán, Somálsko a severovýchodnú Nigériu.

O'Brien uviedol, že situácia je najvážnejšia v Jemene, kde pomoc potrebujú dve tretiny z 18,8 milióna obyvateľov. Spresnil, že viac ako sedem miliónov Jemenčanov "nevie, kde si zohnať ďalšie jedlo". Podľa jeho slov je teraz v porovnaní s januárom v Jemene o ďalšie tri milióny viac chronicky hladných ľudí.

Hladomor v krajinách východnej Afriky je dôsledkom kombinácie viacerých faktorov: ozbrojených konfliktov a terorizmu, sucha, zmien podnebia a chorôb, najmä cholery.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
globalne_loga

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.