Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2017, 17:27

Pripojí sa Južné Osetsko k Rusku? Časť armády určite áno

Podľa niektorých politológov smeruje táto kaukazská oblasť k pripojeniu k Rusku.

Pripojí sa Južné Osetsko k Rusku? Časť armády určite áno
Zdroj: Reuters

Ruská vláda dnes schválila návrh na pripojenie časti vojenských jednotiek odštiepeneckého Južného Osetska k ruskej armáde. Zákon ešte musí podpísať prezident Vladimír Putin. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na oficiálny informačný portál vlády.

Južné Osetsko vyhlásilo nezávislosť na Gruzínsku v 90. rokoch. Po ozbrojenom konflikte v roku 2008, ktorý Gruzínsko prehralo, uznalo Rusko nezávislosť Južného Osetska a ďalšej separatistickej oblasti, Abcházska. Moskva potom rozmiestnila na vojenských základniach v Južnom Osetsku a Abcházsku ruských vojakov. Obe územia považuje Gruzínsko za okupované.

južné osetsko mapa
Zdroj: wikimedia

"Vojaci Južného Osetska uzavrú zmluvu s ruskými ozbrojenými zložkami, na základe ktorej budú dobrovoľne slúžiť na ruskej vojenskej základni," píše sa v dokumente. Pri podpise zmluvy musí byť vojak zároveň prepustený z vojenskej služby v Južnom Osetsku.

Podľa ruského politológa Alexandra Konovalova je rozhodnutie vlády krokom k tomu, aby sa Južné Osetsko spojilo so Severným Osetskom, ktoré je súčasťou Ruskej federácie. Fakticky by to znamenalo pripojenie gruzínskej provincie k Rusku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.