Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2017, 07:00

EÚ vynaloží viac peňazí na humanitárnu pomoc v Južnom Sudáne a Africkom rohu

EÚ vynaloží viac peňazí na humanitárnu pomoc v Južnom Sudáne a Africkom rohu
Zdroj: UNICEF / Etiópia / Nahom Tesfaye

Dodatočnú finančnú podporu vo výške 165 miliónov eur pre východoafrické štáty ohlásila včera Európska komisia. Sto miliónov pôjde na humanitárnu pomoc ľuďom z Južného Sudánu a zvyšných 65 miliónov je určených pre obyvateľov Somálska, Etiópie a Kene, ktorým pre dlhodobé sucho hrozí hladomor.

"Čím skôr budeme konať, tým viac životov môžeme zachrániť. Tento balík 165 miliónov eur pomôže Juhosudáncom vo vnútri krajiny aj mimo nej, ale aj miliónom ďalších obyvateľov Afrického rohu ohrozeným hladomorom," vyhlásil počas návštevy sídla Africkej únie v etiópskej Addis Abebe eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica. Touto dodatočnou pomocou podľa neho EÚ ostatným členom medzinárodného spoločenstva ukazuje spôsob, ako reagovať na tamojšiu urgentnú situáciu.

K navýšenej finančnej podpore sa v tlačovej správe Európskej komisie vyjadril aj eurokomisár pre humanitárne otázky a krízový manažment Christos Stylianides. Európska únia podľa neho týmto príspevkom priamo reaguje nielen na potreby Juhosudáncov vyplývajúce z hladomoru, ktorý ich krajinu postihol, ale zároveň aj na extrémne sucho, ktoré vládne v častiach Somálska, Etiópie a Kene. Vlády jednotlivých krajín regiónu už pred časom vyhlásili stav ohrozenia suchom vo viacerých častiach ich krajín.

Z vyčlenených 100 miliónov pre Juhosudáncov má tretina pomôcť priamo obyvateľom tejto vojnou zmietanej krajiny. Humanitárna podpora poputuje najmä ženám a deťom na prevenciu pred podvýživou, liečenie chorôb a na zaistenie prístupu k pitnej vode. Zvyšnými dvoma tretinami Únia prispeje okolitým štátom na starostlivosť o Juhosudáncov, ktorí pred vojnou utiekli z vlasti. Ide predovšetkým o utečencov v Ugande, Keni, Sudáne a Etiópii.

Ďalších 65 miliónov eur eurokomisia vyčlenila na pomoc v štátoch Afrického rohu, kde pre nedostatok zrážok v ostatných troch rokoch vypukla humanitárna kríza. Najvážnejšia situácia je v Somálsku, kde hrozí hladomor až polovici populácie, čo predstavuje približne šesť miliónov ľudí.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
globalne_loga

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.