Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2017, 07:40

Množte sa, ste budúcnosť Európy, burcuje Erdogan Turkov v únii

Množte sa, ste budúcnosť Európy, burcuje Erdogan Turkov v únii
Zdroj: Reuters

Ľudia s tureckými koreňmi žijúci v Európe by mali mať päť detí a posielať ich do lepších škôl. Potom im bude patriť budúcnosť starého kontinentu, povedal dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Tento cieľavedomý postup tureckej diaspóry má byť podľa neho odpoveďou na údajné ústrky zo strany rodených Európanov.

"Sploďte nie tri, ale päť detí, lebo vy ste budúcnosť Európy," vyhlásil Erdogan, sám otec štyroch potomkov. "To bude tá najlepšia odpoveď, ktorú môžete dať na nehanebnosti, nepriateľstvo a nespravodlivosti, ktoré vám robia," dodal podľa agentúry DPA.

"Odtiaľ apelujem na mojich občanov a bratov v Európe. Tam, kde pracujete a žijete, je teraz vaše vlasť. Zakladajte ešte viac podnikov. Posielajte svoje deti do lepších škôl. Nechajte svoje rodiny žiť v lepších štvrtiach. Jazdite v najlepších autách. Bývajte v najkrajších domoch," vyzval na politickom mítingu v západotureckém meste Eskişehir.

Erdogan sa domnieva, že Európania na svojom území tolerujú Turkov len vtedy, keď vykonávajú podradné práce. V závislosti vraj chcú udržať aj celé Turecko. Kritiku voči sebe vníma ako zastrenú snahu zabrániť mocenskému vzostupu Turecka.

"Nie je to moja osoba alebo vláda, čo vás znepokojuje. Ste znepokojení hospodárstvom Turecka, jeho demokraciou, postavením v regióne a vo svete a tým, že sa dostáva do pozície, v ktorej vás už nepotrebuje," vyhlásil na adresu Európanov počas agitácie na podporu ústavných zmien, ktoré by posilnili jeho právomoci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.