Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2017, 17:14

Trest smrti v Turecku by zabránil jeho vstupu do únie, vyhlásil Juncker

Jean-Claude Juncker
Zdroj: Reuters

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes zopakoval, že obnovenie trestu smrti v Turecku by zabránilo vstupu tejto krajiny do Európskej únie.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu sľúbil, že parlament bude o obnovení trestu konať po aprílovom referende o posilnení prezidentských právomocí.

Neprekročiteľná hranica

"Ak by bol trest smrti v Turecku obnovený, malo by to za následok ukončenie (prístupových) rokovaní," povedal Juncker v nedeľňajšom vydaní nemeckého denníka Bild. Upozornil, že pre EÚ ide o neprekročiteľnú hranicu.

Erdogan o obnovení trestu smrti hovoril už niekoľkokrát, ale prvýkrát priamo vyzval parlament, že musí v tomto smere urobiť príslušné kroky, upozornila agentúra AFP.

Juncker sa zároveň vyslovil proti prerušeniu rozhovorov už teraz, vzhľadom k tomu, že sa v zásade po celé roky príliš nepohli z miesta.

Juncker neverí tureckým vyhrážkam

Dodal, že ak rokovania niekedy úplne zlyhajú, tak je to bude vinou Turkov, že sa nechcú podriadiť európskym štandardom.

Predseda Európskej komisie tiež povedal, že neverí nedávnym tureckým vyhrážkam, že Ankara opäť uvoľní príliv migrantov z Ázie do Európy.

"Turecko nevypovie zmluvu (s EÚ), aj keď mi Erdogan niekoľkokrát povedal, že to chce urobiť," povedal Juncker k migračnému paktu uzavretému medzi Tureckom a EÚ pred rokom. Turecko nemá záujem, aby pašeráci a zločinci opäť získali kontrolu nad pobrežím, dodal Juncker.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.