20.03.2017, 22:00

Čína má ďalšie prvenstvo. Rusi im začali dodávať protivzdušné systémy S-400

s400
Zdroj: Reuters

Rusko začalo s dodávkami moderných systémov protivzdušnej obrany S-400 do Číny. V moskovskom rozhlase to dnes oznámil Vladimir Gutenev, podpredseda hospodárskeho výboru dolnej komory ruského parlamentu. Kontrakt bol uzavretý v roku 2015, rozsah ani cena zákazky neboli oficiálne oznámené.

Podľa skorších správ by malo ísť o dodávku šiestich jednotiek S-400 za viac ako tri miliardy dolárov. Čína je prvým štátom, ktorý moderné zbrane tohto typu v Rusku kúpil. Dovtedy bola všetka produkcia určená ruským ozbrojeným silám. Vyjednávanie podľa denníka Vedomosti trvalo tri roky, osobne vraj kontrakt schválil prezident Vladimír Putin.

Podľa Guteneva nákup protirakiet S-400 zvažuje India, vylúčená nie je ani dodávka do Turecka. O predaji systémov S-400 do Turecka sa hovorilo už v roku 2015, kedy Ankara vypísala súťaž na dodávku protilietadlových zbraní. Keď sa prihlásili len Rusko a Čína, Turecko vtedy tender zrušilo, údajne na nátlak NATO.

V Rusku pluky vyzbrojené systémami S-400 napríklad chránia Moskvu pred raketovým útokom, protirakety sú rozmiestnené aj na anektovanom ukrajinskom Kryme. Rusi začali vyvíjať aj nástupcu, systém S-500. Do výzbroje majú byť tieto zbrane uvedené pred rokom 2020.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.