20.03.2017, 22:40

Sme politici novej éry. Favoriti na prezidenta Francúzska sa pasovali na ľudí mimo systému

macron le penová
Zdroj: Reuters

Hlavní favoriti na francúzskeho prezidenta sa dnes vo večernej debate televíznej stanice TF1 snažili hneď v úvode pasovať na politikov novej éry, ktorí skoncujú s doterajším politickým systémom.

Nezávislý centrista Emmanuel Macron, ktorému prieskumy dávajú najväčšiu nádej na víťazstvo, zdôraznil, že nie je po desiatky rokov súčasťou zakonzervovanej politickej scény. Jeho očakávaná súperka v rozhodujúcom druhom, májovom kole, líderka nacionalistov Marine Le Penová zdôraznila, že nechce stáť v čele nejakej európskej provincie.

V debate sa zišlo celkovo päť kandidátov na prezidenta, ktorí majú podľa prieskumov verejnej mienky najväčšiu podporu voličov. Zástupca konzervatívnej pravice François Fillon, ktorý si pred vystúpením v televízii vypožičal na twitteri predvolebné heslo amerického prezidenta Donalda Trumpa a sľúbil vrátiť Francúzsku jeho veľkosť, v diskusii obratom sľuboval chrániť svoju krajinu práve pred nepredvídateľnou hlavou Spojených štátov.

Socialista Benoît Hamon sľúbil voličom, že bude nezávislý na veľkokapitále a lobistoch, zástupca radikálnejšej ľavice Jean-Luc Mélenchon prekvapivo udrel v úvode na ekologickú nôtu. Sľúbil opustenie jadrovej energetiky, na ktorej je Francúzsko prostredníctvom spotreby elektriny závislé zo zhruba 50 percent. Tiež sľúbil skoncovať s piatou republikou, ktorú označil za prezidentskú monarchiu.

Podľa posledných prieskumov by mala šéfka krajnej pravice Le Penová v prvom kole získať 26 percent hlasov, Macron o percentuálny bod menej. Tretieho Fillona by volilo 19,5 percenta ľudí. O pozíciu najsilnejšieho kandidáta ľavice zvádzajú vyrovnaný súboj Hamon a Mélenchon, ktorého od Hamonových 12,5 percenta delí len pol percentuálneho bodu.

Na francúzskeho prezidenta tento rok kandiduje celkom 11 politikov, ktorí získali potrebných aspoň 500 podpisov od volených zástupcov. Dvojkolová prezidentská voľba sa koná 23. apríla a 7. mája.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.