22.03.2017, 08:55

Kvôli útokom z 11. septembra čelí Saudská Arábia v USA siedmich žalobám

9 11 pamätník
Zdroj: Reuters

Saudskú Arábiu žalujú na súde v New Yorku kvôli teroristickým útokom z 11. septembra 2001 stovky pozostalých po obetiach. Zatiaľ posledná zo siedmich žalôb bola podaná v pondelok, napísala dnes agentúra Reuters. Saudskoarabská vláda popiera akýkoľvek podiel na atentátoch, ktoré vykonali občania Saudskej Arábie. Rijád dnes spor nekomentoval.

Pondelkovú žalobu vzniesli rodiny zhruba 800 obetí a skupina asi 1500 osôb, ktoré utrpeli zranenia v dôsledku útoku v New Yorku. Žalobcovia okrem iného obviňujú predstaviteľov Rijádu, že vedeli o prevádzaní peňazí zo saudskych charít do fondov na financovanie útokov globálnej teroristickej siete al-Kájdy. Tá stojí aj za atentátmi z 11. septembra, ktoré v New Yorku, Washingtone a v Pensylvánii pripravili o život približne 3000 ľudí prevažne občanov USA.

Všetkých sedem žalôb bude podľa Reuters riešiť sudca George Daniels, ktorý ešte v roku 2015 odmietol nároky pozostalých voči Rijádu s odôvodnením, že nemá právomoc nad iným suverénnym štátom.

Zákon zvaný Jasta (Justice Against Sponsors of Terrorism Act) umožňujúci občanom USA žalovať vládu v Rijáde schválil vlani na jeseň valnou väčšinou americký Kongres napriek vetu vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu.

Ten sa obával, že tento právny akt poškodí vzťahy USA s kľúčovým blízkovýchodným spojencom a vystaví v zahraničí riziku obdobných žalôb americkú vládu, armádu i firmy. Vláda Saudskej Arábie vlani v októbri uviedla, že Jasta predstavuje porušenie princípu neviesť súdne stíhanie proti vládam.

Samovražedné atentáty s unesenými lietadlami z 11. septembra vykonalo 19 islamských teroristov arabského pôvodu, z toho 15 občanov Saudskej Arábie. Vyšetrovacia komisia zriadená americkou vládou nenašla dôkazy, že by vláda v Rijáde priamo sponzorovala al-Kájdu. Podľa Reuters ale nevylúčila možnosť, že tak konali jednotliví saudskoarabskí úradníci.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.