Reuters
StoryEditor

Úrady poslali kórejskú exprezidentku do väzenia, čelí viacerým obvineniam

31.03.2017, 07:45
Autor:
TASRTASR

Zosadenú juhokórejskú prezidentku Pak Kun-hje zatkli a previezli dnes do väzobného zariadenia nachádzajúceho sa južne od metropoly Soul po tom, ako na ňu bol vo štvrtok vydaný zatykač.

Prvá juhokórejská prezidentka čelí obvineniam z úplatkárstva, zneužitia právomocí a vyzradenia štátneho tajomstva. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Jonhap.

Podozrenie z korupcie

O vydanie zatykača požiadala v pondelok prokuratúra, ktorá potrebu uvalenia väzby zdôvodňovala závažnosťou spáchaných trestných činov i obavami, že by obvinená mohla zničiť niektoré dôkazy.

Na základe súdneho rozhodnutia ju umiestnili do väzobného zariadenia južne od Soulu. Prokuratúra má teraz na vznesenie obžaloby lehotu 20 dní.

Tretia v histórii

Vo štvrtok žiadosť prokuratúry schválil príslušný súd v juhokórejskej metropole Soul po takmer deväť hodín trvajúcom pojednávaní, na ktorom sa zúčastnila aj samotná exprezidentka (65). Bývalú prezidentku ešte v uplynulom týždni 14 hodín vypočúvala prokuratúra.

Pak Kun-hje sa tak stala v poradí treťou juhokórejskou hlavou štátu, na ktorú bol vydaný zatykač, informovala agentúra Jonhap.

Nové voľby

O definitívnom odvolaní z postu prezidentky rozhodol 10. marca osemčlenný senát ústavného súdu. K jej odvolaniu došlo na základe obvinení, že sa spolčila so svojou dlhoročnou dôverníčkou Čche Son-sil v záujme vylákania peňazí od najväčších spoločností krajiny. Pak Kun-hje mala pritom svojej dôverníčke protizákonne dovoliť z ústrania manipulovať vládnymi záležitosťami.

Nové prezidentské voľby sa musia konať do 60 dní od zosadenia prezidenta, pričom sa predpokladá, že sa tak stane 9. mája.

01 - Modified: 2025-12-03 07:18:22 - Feat.: - Title: Juhokórejský parlament zakázal vysielanie balónov s letákmi proti KĽDR 02 - Modified: 2025-12-03 06:43:20 - Feat.: - Title: Juhokórejský prezident zvažuje ospravedlnenie KĽDR za provokácie predchodcu 03 - Modified: 2025-11-30 20:02:00 - Feat.: - Title: Juhokórejský prezident vystúpi pri príležitosti výročia vyhlásenia stanného práva 04 - Modified: 2025-11-26 18:11:44 - Feat.: - Title: Soul dobieha ázijské vesmírne veľmoci. Raketu Nuri prvýkrát zostrojili bez cudzej pomoci 05 - Modified: 2025-11-26 08:54:13 - Feat.: - Title: Prokuratúra žiada pre juhokórejského expremiéra 15-ročný väzenský trest
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 08:05