TASR/Pavel Golovkin
StoryEditor

Rusko tvrdí, že do volieb zasahuje zahraničie. Odohrať sa malo už niekoľko útokov

18.09.2021, 16:18
Autor:
TASRTASR
Ruské sociálne médiá boli počas prvých dvoch dní volieb zaplavené tvrdeniami o pokusoch umiestniť do volebných urien nepovolené množstvo hlasovacích lístkov.

Ruská ústredná volebná komisia v sobotu oznámila, že zaznamenala cudzie zasahovanie do prebiehajúcich trojdňových parlamentných volieb.

Vo voľbách, ktoré vyvrcholia v nedeľu a prichádzajú po bezprecedentných zásahoch proti kritikom Kremľa, je možné odovzdať hlas aj prostredníctvom internetu.

Volebná komisia tvrdí, že zaregistrovala "tri kybernetické útoky" na svoje zdroje "z cudzích krajín", informovala tlačová agentúra AFP.

Silný útok

"Včera sme zaznamenali tri cielené útoky zo zahraničia," uviedol Alexander Sokolčuk, šéf centra ústrednej volebnej komisie pre informatizáciu.

Podľa neho boli dva z týchto útokov namierené na webovú stránku volebnej komisie, zatiaľ čo tretí útok predstavoval atak typu DDoS. "Tento útok bol veľmi silný," uviedol Sokolčuk s tým, že v nedeľu sa očakávajú ďalšie.

Sokolčuk však nekonkretizoval krajiny, z ktorých tieto útoky pochádzali.

Ruské úrady už predtým deklarovali, že západné sociálne médiá zasahujú do vnútorných záležitostí Ruska, ale neodstraňujú údaje vzťahujúce sa k hlavnému kritikovi Kremľa Alexejovi Navaľnému.

Navaľnyj, ktorého zatkli vo februári, presadzuje stratégiu "inteligentného hlasovania" s cieľom poraziť v týchto voľbách prokremeľských politikov.

Vláda zakázala činnosť jeho organizácií a jeho spojencov pozatýkala alebo prinútila utiecť z krajiny.

Webové platformy Apple, Google a Telegram v piatok odstránili zo svojich obchodov aplikáciu Navaľnyj.

Ide o aplikáciu, ktorej funkcia "Chytré hlasovanie" mala voličom v Rusku pomôcť pri rozhodovaní sa v prebiehajúcich voľbách.

Vyzval na podporu komunistov 

Navaľnyj v stredu vyzval voličov, aby v parlamentných voľbách - v rámci snahy o oslabenie kandidátov Kremľa - podporili kandidátov komunistickej strany, ľavice aj ultranacionalistov.

Ruský prezident Vladimir Putin ešte deň pred začiatkom volieb vyzval občanov, aby išli voliť.

Kritici tvrdia, že Kremeľ si uchová väčšinu v Štátnej dume - dolnej komore ruského parlamentu - prostredníctvom zákazu účasti opozičných kandidátov na voľbách a zmanipulovania hlasovania vo svoj prospech, píše AFP.

Ruské sociálne médiá boli počas prvých dvoch dní volieb zaplavené tvrdeniami o pokusoch umiestniť do volebných urien nepovolené množstvo hlasovacích lístkov.

Predsedníčka ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová v sobotu zároveň vyhlásila, že jej úrad dostal už 137 hlásení o nútenom hlasovaní.

01 - Modified: 2023-05-31 18:56:10 - Feat.: - Title: Ani psa to neprebudilo, tvrdila ruská televízia o nálete dronov na Moskvu. Putin reagoval pokojne 02 - Modified: 2023-05-31 18:12:00 - Feat.: - Title: Rusi zničili časť cesty v obave z útoku na Brjansk. Potrebujeme pád centra, tvrdia Ukrajinci 03 - Modified: 2023-05-31 18:01:14 - Feat.: - Title: Slovensku bude dodávať jadrové palivo francúzska spoločnosť Framatome. Vyrába ho "tak ako Rusi" 04 - Modified: 2023-05-31 17:18:46 - Feat.: - Title: Mali by sa vyšetriť zločiny ruských predstaviteľov pred a počas invázie, tvrdí Prigožin a kritizuje Šojgua 05 - Modified: 2023-05-31 15:11:38 - Feat.: - Title: Koniec vojny je ďaleko. Európa nesmie dovoliť, aby Rusko rozbilo jej bezpečnosť a jednotu, tvrdí Macron
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. máj 2023 21:14