Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2021, 18:42

Štyridsať rokov spala, no teraz sa prebúdza. Činnosť sopky na Kanárskych ostrovoch sprevádza roj zemetrasení

Vzhľadom na množstvo malých zemetrasení platí druhý zo štyroch stupňov ostražitosti.

Štyridsať rokov spala, no teraz sa prebúdza. Činnosť sopky na Kanárskych ostrovoch sprevádza roj zemetrasení
Zdroj: Reuters

Sopka La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrov, po 40 rokoch ožíva a je preto pod dohľadom vulkanológov.

V sobotu sopku monitorovali aj pomocou lietadla a dronov vybavených infračervenými kamerami. Informoval o tom web Europapress.es.

Od minulej soboty bolo totiž pod ňou zaznamenaných viac ako 1000 zemetrasení s nízkou magnitúdou - do 3,4 stupňa Richterovej stupnice, uviedol vo vyhlásení vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov (Involcan).

Táto aktivita je spojená s pohybom takmer 11 miliónov kubických metrov magmy vo vnútri sopky, dodal ústav.

Involcan v súvislosti s aktivitou sopky hovorí o "roji zemetrasení". Ide o sled seizmických udalostí, ktoré sa vyskytnú na jednom mieste v relatívne krátkom časovom období.

"V najbližších dňoch nemožno vylúčiť zintenzívnenie druhu seizmickej aktivity," uvádza sa v stanovisku ústavu.

"Súčasný seizmický roj nepochybne predstavuje významnú zmenu v činnosti sopky La Cumbre Vieja a súvisí s procesom vnikania magmy pod ostrov La Palma," píše sa vo vyhlásení Involcanu zo štvrtka.

Vzhľadom na množstvo malých zemetrasení, ktoré "môžu mať v krátkodobom horizonte rýchly vývoj", platí druhý zo štyroch stupňov ostražitosti, informovala ešte v stredu vláda tohto súostrovia.

Táto úroveň pohotovosti nateraz neznamená evakuáciu ľudí z ostrova, ktorý sa nachádza severozápadne od Afriky.

La Cumbre Vieja je aktívny, aj keď spiaci vulkanický chrbát na juhu La Palmy, ktorý v 20. storočí vybuchol dvakrát, najskôr v roku 1949 a potom v roku 1971.

Španielske Kanárske ostrovy sú sopečného pôvodu a naposledy tam erupciu - podmorskú - zaznamenali v roku 2011 na ostrove El Hierro.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.