Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2017, 15:22

Zeman zvažuje milosť pre najznámejšieho odsúdeného vraha v Česku Kajínka

Český prezident má pochybnosti o jeho vine.

Zeman zvažuje milosť pre najznámejšieho odsúdeného vraha v Česku Kajínka
Zdroj: MF DNES

Český prezident Miloš Zeman vážne uvažuje o milosti pre doživotne odsúdeného vraha Jiřího Kajínka. "Je vo väzení asi 20 rokov a existujú opodstatnené pochybnosti o jeho vine," uviedol vo štvrtok pri návšteve Čáslavi.

Dodal, že keď bol Pavol Rychetský vo funkcii ministra spravodlivosťou, vyjadril pochybnosti o správnosti procesu.

"Ja som ako prezident požiadal ministerku Hanu Válkovú, aby preskúmala proces s tým, ze bude odňatý plzeňskému súdu. Bola ale odvolaná, takže k tomu nedošlo," podotkol Zeman.

Plzeňský súd uložil zrejme najznámejšiemu českému väzňovi doživotný trest 23. júna 1998. Odsúdil ho za to, že v roku 1993 zastrelil v serpentínach pod plzenskou väznicou Bory podnikateľa a jeho osobného strážcu. Druhý bodyguard útok prežil. Vraždy si vraj objednal iný podnikateľ.

Kajínek sa odvtedy snaží o zmenu verdiktu, ale neúspešne. Zatiaľ naposledy jeho sťažnosť vlani v auguste odmietol Ústavný súd, označil ju za neopodstatnenú.

Ústavný súd podobné Kajínkove podnety smerujúce k obnove konania odmietol už v rokoch 2007 a 2011. Kým vtedy sa Kajínek chcel po prípadnom opätovnom otvorení procesu zaoberať otázkou svojej viny, tentoraz mal v úmysle dosiahnuť nižší trest. Doživotie dostal aj preto, že znalci vylúčili možnosť jeho nápravy. Teraz chcel Kajínek pomocou nového posudku dokázať, že jeho resocializácia je možná. Podľa krajského súdu to ale nie je dôvod k obnove.

Kajínek sa preslávil svojím útekom z najstráženejšieho českého väzenia v Mírove. Má mnoho sympatizantov, ktorí sú presvedčení o jeho nevine v kauze dvojnásobnej vraždy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.