Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2017, 17:59

Nebezpečný krok v Juhočínskom mori. Filipínska armáda obsadí sporné územia

Okrem Číny a Filipín majú územné nároky v Juhočínskom mori aj Vietnam, Malajzia, Taiwan a Brunej.

Nebezpečný krok v Juhočínskom mori. Filipínska armáda obsadí sporné územia
Zdroj: Reuters

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte dnes nariadil armáde vyslať jednotky na tie ostrovčeky v spornom Juhočínskom mori, na ktoré si jeho krajina dlhodobo robí nároky.

"Snažili sme sa byť priateľskí ku každému, ale teraz si už musíme uplatniť naše územné právomoci," vyhlásil Duterte pri návšteve vojenskej základne na ostrove Palawan, ktorý sa nachádza najbližšie k sporným územiam.

"Prikázal som ozbrojeným silám, aby všetky (tieto územia) obsadili, postavili tam svoje zariadenia a vztýčili filipínsku vlajku. Všetko, čo je neobývané a naše, musíme zabrať hneď teraz," povedal filipínsky prezident, ktorý sa tak odklonil od svojho predchádzajúceho zmierlivého postoja v otázke sporných území.

​Pred časom dokonca povedal, že Filipíny nemôžu urobiť nič, aby zabránili Číne v robení si územných nárokov v oblasti. Taktiež v minulosti opakovane uviedol, že jeho krajina sa nebude odvolávať na vlaňajšie rozhodnutie medzinárodného rozhodcovského tribunálu, podľa ktorého si Peking nemôže nárokovať kontrolu nad takmer celým Juhočínskym morom.

Okrem Číny a Filipín majú územné nároky v Juhočínskom mori aj Vietnam, Malajzia, Taiwan a Brunej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.