Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2017, 13:10

Odpovie Moskva na Ukrajine? Rusi musia na americký útok reagovať

Putin má na krku voľby, opozičné protesty, atentát v Petrohrade. Ruský prezident si nemôže dovoliť zostať nečinný.

Odpovie Moskva na Ukrajine? Rusi musia na americký útok reagovať
Zdroj: Reuters

Rusi boli prekvapení americkým útokom v Sýrii, pretože sa im zdalo, že keď roztiahli ochranný dáždnik nad Asadom, Američania sa ho neodvážia dotknúť. Teraz budú musieť reagovať, upozornil dnes poľský denník Gazeta Wyborcza. Je podľa neho otázka, či ruská odpoveď zaznie v samotnej Sýrii, alebo na východe Ukrajiny.

Možno si predstaviť šok ruských vojakov, keď v noci dostali od Američanov správu, že na základňu Šajrát dopadnú za chvíľku americké strely Tomahawk a tamojší ruský personál musí utiecť. Rusi pravdepodobne varovali aj Sýrčanov, ktorí tiež utiekli. To by vysvetľovalo nízky počet obetí amerického náletu.

​Teraz budú musieť Rusi na útok Spojených štátov nejako odpovedať. Vladimir Putin má na krku voľby, opozičné protesty, atentát v Petrohrade. Ruský prezident si nemôže dovoliť zostať nečinný.

Dostane Amerika ruskú odpoveď na východnej Ukrajine? Začne nová ofenzíva proruských povstalcov? Možno však Rusi odpovedia v Sýrii, ešte brutálnejším útokom na pozície protiasadovskej opozície. Možno dôjde k provokácii proti americkým silám na Blízkom východe.

Stať sa môže všetko. Okrem nastolenie mieru. Po polstoročí studenej vojny veľmoci viedli zástupné vojny v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.

V Sýrii máme čo do činenia s podobnou konfrontáciou. Západ chce zvrhnúť Asada, Rusko, aby ochránilo svoje záujmy na Blízkom východe, ho bude brániť až do konca. Či v Sýrii zomrú ďalšie tisíce ľudí, nehrá žiadnu rolu. A to nezmení ani dnešná salva Tomahawkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.