14.04.2017, 14:35

VIDEO: Pentagón zverejnil zábery z prvého útoku obrou "matkou všetkých bômb"

Prvé ostré použitie najsinejšej americkej nejadrovej bomby si nevyžiadalo žiadne civilné obete, zahynulo 36 radikálov.

VIDEO: Pentagón zverejnil zábery z prvého útoku obrou "matkou všetkých bômb"
Zdroj: TASR/AP

Najmenej 36 militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) zahynulo pri výbuchu obrovskej bomby, ktorú na tunelový komplex islamistov v Afganistane zhodilo vo štvrtok americké letectvo. Informovalo o tom dnes afganské ministerstvo obrany.

Podľa ministerstva si výbuch takmer desať ton vážiacej bomby typu GBU-43 (Massive Ordnance Air Blast bomb - MOAB) nevyžiadal nijaké civilné obete, úplne však zničil dôležité veliteľské stanovište Islamského štátu spolu s množstvom ľahkých a ťažkých zbraní.

Pentagón zverejnil na YouTube aj video z prvého útoku GBU-43:

Americká armáda bombu okolo 16:30 SELČ zhodila na jaskynný systém, ktorý vraj v provincii Nangarhár pri hraniciach s Pakistanom slúžil ako úkryt bojovníkov takzvaného Islamského štátu. Išlo o jej prvé použitie v histórii.

Útok bol podľa Pentagónu vedený tak, aby sa minimalizovalo ohrozenie pre Afgancov a americké sily operujúce v oblasti.

Použitá bomba je známa ako "matka všetkých bômb", uviedla vo štvrtok televízia CNN. Podľa nej je GBU-43 najsinejšou americkou nejadrovou bombou.

​V oblasti Nangarhár pri protiteroristickej operácii cez víkend zahynul jeden americký vojak. Američania región spoločne so susednou provinciou Kunar označujú za hlavné pôsobisko IS v Afganistane so 700 bojovníkmi. Afganské úrady hovoria až o 1500 členoch IS.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.