Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2017, 15:22

Spor medzi Orbánom a Sorosom sa vyhrocuje. Maďarský premiér obviňuje miliardára, že financuje migráciu do Európy

Podľa komentátorov je zmena tohto právneho predpisu namierená konkrétne proti Stredoeurópskej univerzite a Sorosovi.

Spor medzi Orbánom a Sorosom sa vyhrocuje. Maďarský premiér obviňuje miliardára, že financuje migráciu do Európy
Zdroj: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán obhajuje zákon namierený proti Stredoeurópskej univerzite (CEU) okrem iného aj obvinením jej zakladateľa amerického miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa z financovania migrácie do Európy.

Nedávno schválená kontroverzná úprava maďarského vysokoškolského zákona narazila na silnú kritiku v zahraničí, ale aj v samotnom Maďarsku.

"Celá záležitosť sa točí okolo toho, že Soros, skrývajúci sa pred verejnosťou a využívajúci svoje maďarské organizácie, podporuje enormnými finančnými prostriedkami ilegálnu migráciu," vyhlásil Orbán v rozhovore, ktorý dnes zverejnil provládny denník Magyar IDOK.

Filantrop podľa premiéra financuje "lobistické organizácie zamaskované ako občianske združenia" a udržuje "doslova sieť s vlastnými hovorcami, s vlastnými médiami, so stovkami ľudí a vlastnou univerzitou". Proti tomu sa musí Maďarsko brániť a "tiež začať boj", zdôraznil v rozhovore podľa agentúry DPA Orbán.

Nové znenie zákona o vysokých školách schválil maďarský parlament minulý týždeň a v pondelok ho podpísal prezident János Áder.

Podľa komentátorov je zmena tohto právneho predpisu namierená konkrétne proti CEU a Sorosovi. Obsahuje nové požiadavky ako povinnosť mať univerzitný areál aj v krajine svojho pôvodu. Zákon tiež stanovuje, že zahraničné univerzity môžu v Maďarsku udeľovať tituly iba v prípade, že vlády Maďarska a príslušnej krajiny - v prípade CEU teda USA - podpíšu do pol roka od nadobudnutia platnosti zákona zodpovedajúcu dohodu.

V maďarskom parlamente je už tiež zjavne súvisiaci návrh zákona o zahraničnom financovaní mimovládnych organizácií.

Svoj nesúhlas so zmenou vysokoškolského zákona aj s čím ďalej väčším uzurpovaním moci Orbánom a jeho vládou už druhý týždeň demonštrujú v Budapešti tisíce ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.