Nikolaj AndruščenkoTASR/AP
StoryEditor

Písal o korupcii a kritizoval Putina. Po surovej bitke ruský novinár zomrel

20.04.2017, 12:14
Autor:
fasfas
Nikolaj Andruščenko bol známy reportážami o organizovanom zločine aj porušovaní ľudských práv.

Popredný ruský novinár Nikolaj Andruščenko, známy tvrdou kritikou prezidenta Vladimira Putina podľahol v stredu zraneniam, ktoré mu spôsobili v marci neznámi útočníci. Napadli ho a surovo zbili, viac ako mesiac potom bol v bezvedomí v petrohradskej nemocnici. 

Korupcia v Petrohrade

Sedemdesiattriročný spoluzakladateľ týždenníka Novy Petersburg podstúpil po útoku operáciu mozgu a najskôr bol napojený na dýchací prístroj. Po určitej dobe bol podľa svojich kolegov a právnika schopný dýchať sám, ale z bezvedomia sa už neprebral.

Násilníkov doteraz nechytili. Podľa editora Andruščenkovho týždenníka Denisa Usova útok súvisel s článkami, ktoré boli zamerané na odkrývanie korupcie v Petrohrade. Podávali totiž rozsiahle dôkazy o prepojení petrohradských politikov so zástupcami tamojšieho organizovaného zločinu.

K Andruščenkovej smrti sa vyjadrila aj predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) pre slobodu tlače Dunja Mijatovičová. "Žurnalisti v Rusku sú až príliš často cieľom zastrašovania, hrozieb a útokov. Andruščenkova smrť bola dôsledkom brutálneho bitia," uviedla pre web Rádia Slobodná Európa.

Niekoľkonásobný politický väzeň

Andruščenko bol na začiatku deväťdesiatych rokov členom petrohradského zastupiteľstva. Postupom času sa ale zameral na novinársku kariéru. Stal sa známym vďaka svojej investigatívnej práci v oblasti dodržiavania ľudských práv, organizovaného zločinu a policajnej brutality v Rusku.

Pochybnosti o Putinovi začal ruský novinár vyjadrovať hneď po jeho nástupe k moci v roku 2000. Napísal vtedy, že kontrolu nad Ruskom získavajú tajné služby.

V roku 2007 bol Andruščenko zatknutý a väznený za ohováranie a bránenie výkonu justície napísaním reportáže o vyšetrovaní vraždy a následnom súde. Podľa informácií Komisie na ochranu žurnalistov (CPJ) bol už v novembri 2007 prvýkrát napadnutý neznámymi útočníkmi.

Podľa kolegov novinárov vtedajší incident aj zadržanie boli pokusom o zastrašovanie kvôli kritike lokálnych predstaviteľov pred parlamentnými voľbami, ktorá vychádzala v časopise Novy Petersburg. Andruščenko navyše neskôr tvrdil, že bol vo väzbe mučený.

Odsúdený bol aj v roku 2009 za hanobenie a extrémizmus. Organizácia Memorial Human Rights Center vtedy ruského novinára označovala za politického väzňa.

01 - Modified: 2023-02-03 13:20:31 - Feat.: - Title: Príjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu výrazne klesli. Dostali sa najnižšie za vyše dva roky 02 - Modified: 2023-02-03 11:53:43 - Feat.: - Title: Mlieko sa v Rusku začína predávať aj na kilogramy, má to zakryť zdraženie 03 - Modified: 2023-02-03 11:11:08 - Feat.: - Title: Kremeľ označil správy o tajnej ponuke ukrajinského územia od USA výmenou za mier za nepravdivé 04 - Modified: 2023-02-03 11:03:24 - Feat.: - Title: NATO vyzvalo Rusko, aby dodržiavalo záväzky vyplývajúce z jadrovej dohody Nový ŠTART 05 - Modified: 2023-02-03 10:32:24 - Feat.: - Title: Športovci z Ruska a Bieloruska by nemali ísť na olympiádu, tvrdia slovenskí europoslanci
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. február 2023 14:25