21.04.2017, 00:00

Facebook sa postavil proti Trumpovi

Zákaz vstupu obyvateľov moslimských krajín pobúril šéfov vyše 160 technologických gigantov.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dostal silného protivníka. Najnovšie sa proti jeho reštriktívnej prisťahovaleckej politike postavilo viac ako 160 technologických spoločností. Nechýbajú medzi nimi také zvučné mená ako Facebook, Google, Amazon, Microsoft, Uber či Twitter.

Ich predstavitelia šéfovi Bieleho domu vyčítajú, že zákaz vstupu pre obyvateľov niektorých moslimských krajín výrazne ublíži Spojeným štátom a ich hospodárstvu. „Takýto krok spôsobí významné škody americkým spoločnostiam, ich zamestnancom i celej ekonomike,“ uvádza sa v liste, ktorý koncerny tento týždeň adresovali odvolaciemu súdu v štáte Virgínia.

List zo Silicon Valley
K iniciatíve 162 gigantov, z ktorých väčšina sídli v kalifornskom technologickom centre Silicon Valley, prichádza po tom, ako sa Trump druhýkrát pokúša presadiť zákaz vstupu obyvateľov šiestich moslimských krajín do Spojených štátov. Prvý pokus, ktorý Trump urobil krátko po januárovom nástupe do úradu, mu zablokoval súd.

Firmy sa teraz usilujú o to, aby súd vo Virgínii zrušil aj druhý Trumpov pokus o presadenie jeho návrhu. „Toto nariadenie obmedzí schopnosť amerických spoločností priťahovať talentovaných zamestnancov, zvýši im náklady na biznis a zníži ich konkurencieschopnosť na medzinárodnom trhu. Zároveň vyšle nadnárodným spoločnostiam nový silný impulz, aby najímali nových pracovníkov a rozvíjali obchod mimo USA,“ tvrdia firmy v liste, pod ktorý sa podpísali aj také spoločnosti ako SpaceX, Spotify či Snap.

Trump výzvu ignoruje
Ide dosiaľ o najväčšiu akciu firiem, ktoré sa výrazným spôsobom podieľajú na technologickom rozvoji USA i celého sveta, namierenú proti Trumpovi. Prezident však tieto výzvy ignoruje. Tento týždeň podpísal príkaz, ktorým spustil proces prehodnocovania migračnej politiky USA.

Okrem zákazu vstupu pre občanov vybraných krajín pôjde aj o celkové sprísnenie udeľovania víz návštevníkom Spojených štátov. Trump pritom po nátlaku niektoré veci vo svojej novej migračnej politike zmiernil. Tých, ktorí už víza v pase majú, sa na rozdiel od prvého návrhu zákaz vstupu týkať nebude.

Prví kritici
Práve lídri firiem Apple, Facebook a Google patrili medzi úplne prvých kritikov pôvodného cestovného zákazu, ktorý Trump vydal 27. januára. Urobil tak len pár dní po tom, ako v Bielom dome nahradil svojho demokratického predchodcu Baracka Obamu. Proti Trumpovmu plánu protestovali tisícky zamestnancov týchto technologických spoločností. K odporcom sa čoskoro pridali aj Amazon a Microsoft.

Zákaz sa následne stal terčom veľkého odporu predstaviteľov biznisu aj justície. V marci federálny sudca v štáte Washington pozastavil uplatňovanie tohto nariadenia na území celých Spojených štátov. Trump následne predstavil druhý plán, ktorý zakazuje vstup pre obyvateľov šiestich krajín – Iránu, Sýrie, Jemenu

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.