Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2017, 08:25

Rusi chcú filmovať slávnu novelu, ktorá opisuje deň v gulagu

V Rusku chtějí zfilmovat slavnou Solženicynovu novelu

Rusi chcú filmovať slávnu novelu, ktorá opisuje deň v gulagu
Zdroj: Reuters

Medzinárodne uznávaný ruský režisér Gleb Panfilov, držiteľ Zlatého medveďa z festivalu v Berlíne v roku 1987, chce vo svojich 82 rokoch sfilmovať slávnu novelu ruského spisovateľa a sovietskeho disidenta Alexandra Solženicyna Jeden deň Ivana Denisoviča. Oznámila to v Moskve Solženicynova vdova Natália.

"Som presvedčená, že film musí byť natočený v Rusku, s ruským chápaním tragédie, ktorú táto krajina prešla," povedala Solženicynová agentúre Interfax. Natáčanie má začať čo najskôr a film by mal byť hotový do konca budúceho roka, kedy od spisovateľovho narodenia uplynie sto rokov.

Novela Jeden deň Ivana Denisoviča, je popisom jedného dňa v sovietskom pracovnom trestnom tábore (gulagu) v 50. rokoch minulého storočia. Solženicyn knihu napísal v roku 1959. Autor (1918-2008) sa preslávil najmä svojím dielom Súostrovie Gulag, za ktoré dostal Nobelovu cenu za literatúru.

V roku 1974 bol Solženicyn za kritiku sovietskeho zriadenia násilím vypovedaný z vlasti a žil v USA. Do Ruska sa vrátil o dvadsať rokov neskôr.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.