Vo vnútornej časti tzv. černobyľskej zóny - oblasti s obmedzenou možnosťou vstupu a pobytu kvôli rádioaktívnej kontaminácii - začal miestny investor s výstavbou solárnych panelov. Ide o menší zlomok z množstva, ktoré by viacerí investori postupne chceli inštalovať v oblasti. Uplynulú sobotu o tom na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook informoval ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.
Podľa vyjadrenia ukrajinského ministra pre ekológiu a prírodného zdroje Ostapa Semeraka, ktoré adresoval tamojšiemu novinovému portálu Hromadske.ua, prejavilo do prvého marca záujem postaviť v oblasti solárne panely až 50 subjektov.
Dôvodom je okrem iného množstvo lacnej a dostupnej pôdy, dostatok slnečného žiarenia, či existujúca infraštruktúra, ktorú stačí obnoviť. Podľa Semeraka by sa postupne mohla produkcia takejto energie z oblasti vyšplhať až na 2500 megawattov. "To je objem energie porovnateľný s výstupom dvoch jadrových elektrární," doplnil Semerak v spomínanom interview.
Jednými z najväčších investorov v oblasti by sa podľa denníka The Guardian mohli stať aj čínske firmy. Podľa britského média Číňania uvažujú o preinvestovaní jednej miliardy dolárov v najbližších dvoch rokoch. Produkcia elektriny s čínskym rodokmeňom by napokon mohla dosiahnuť až jeden gigawatt ročne.
Plán je súčasťou širšej stratégie ukrajinskej vlády zameranej na využitie nevyužívanej černobyľskej zóny. Jedným z nápadov je podľa premiéra Hrojsmana práve montáž slnečných panelov.
Prechod na solárnu energiu tiež môže Ukrajine pomôcť znížiť jej závislosť od jadra. To štiepi v reaktoroch, ktoré v mnohých prípadoch nespĺňajú dnešné štandardy bezpečnosti, na čo opakovane poukazujú aj viaceré slovenské mimovládne organizácie.