Reutrs
StoryEditor

Svet kritizuje priebeh volieb v Rusku. Moskva útoky rázne odmieta

20.09.2021, 20:28
Autor:
TASRTASR
K vyhláseniu USA došlo v Rusku po tom, čo ruská opozícia obvinila vedenie krajiny z podvodu na voličoch.

Americké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok spochybnilo integritu parlamentných volieb v Rusku s tým, že tvrdý zásah ruskej vlády voči jej kritikom "zabránil" občanom uplatniť svoje občianske a politické práva.

Hovorca rezortu americkej diplomacie Ned Price uviedol, že ruské vedenie uplatnilo zákony proti údajným extrémistickým organizáciám, zahraničným agentom a nežiaducim organizáciám, čím výrazne obmedzilo politický pluralizmus pri hlasovaní.

Tieto obmedzenia sprevádzali aj "rozsiahle snahy o marginalizáciu nezávislých politických osobností". Price pripomenul, že ruské úrady zabránili nezávislým subjektom zo zahraničia, aby monitorovali priebeh volieb v Rusku.

"Vyzývame Rusko, aby si splnilo svoje medzinárodné záväzky v oblasti dodržiavania ľudských práv a základných slobôd a ukončilo svoju nátlakovú kampaň na občiansku spoločnosť, politickú opozíciu a nezávislé médiá," uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva.

K vyhláseniu USA došlo v Rusku po tom, čo ruská opozícia obvinila vedenie krajiny z podvodu na voličoch, keď podľa zatiaľ predbežných výsledkov je za víťaza volieb označovaná vládna strana Jednotné Rusko, ktorá podporuje prezidenta Vladimira Putina.

Predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Leonid Sluckij v reakcii na vyhlásenie Washingtonu uviedol, že Spojené štáty sú nahnevané, že ich pokusy o ovplyvnenie politickej situácie v Rusku boli neúspešné.

Sluckij podľa agentúry TASS vyhlásil, že Washingtonu neprináleží, aby Moskvu poučoval o demokratickom priebehu volieb, hovoril o neprítomnosti pozorovateľov a kázal o dodržiavaní práv voličov.

Ruský politik tiež pripomenul, že Ruská federácia navrhla Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, aby do Ruska vyslala monitorovaciu misiu, ktorá by v porovnaní s misiou na voľbách v USA mala dvojnásobný počet členov. "Samotní pozorovatelia však odmietli prísť," vyhlásil Sluckij.

Dodal, že priebeh volieb v Rusku v uplynulých dňoch monitorovali pozorovatelia z takmer 60 krajín sveta, pričom konštatovali, že "voľby sa konajú v úplnom súlade s demokratickými normami".

Britské ministerstvo zahraničných vecí označilo voľby v Rusku za "vážny odklon od demokratických slobôd" a vyjadrilo sklamanie z "neodôvodnených obmedzení, ktoré Ruská federácia uvalila na volebných pozorovateľov, vrátane zahraničných".

Vyhlásenie britského rezortu diplomacie odsudzuje aj usporiadanie volieb do Štátnej dumy na Kryme, ktoré sa v dokumente označuje "nezákonne anektované" územie.

Rôzne aspekty organizovania volieb i samotného hlasovania vo voľbách do ruskej Štátnej dumy kritizovalo v pondelok aj poľské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zverejnenom na svojej oficiálnej webovej stránke.

01 - Modified: 2021-09-19 21:27:00 - Feat.: 0 - Title: Dôležitý zisk pre Putina: Jednotné Rusko by malo v Dume obsadiť viac ako 240 kresiel 02 - Modified: 2021-09-20 06:52:40 - Feat.: 0 - Title: Voľby v Rusku: Vládna strana si udrží väčšinu, stratila však desatinu voličov
01 - Modified: 2023-09-20 13:38:14 - Feat.: - Title: Vzťahy Ruska a Iránu napriek odporu Západu posilnili, vyhlásil Šojgu na návšteve Teheránu 02 - Modified: 2023-09-20 10:09:12 - Feat.: - Title: Na juhozápade Ruska sa zrútil stíhací bombardér 03 - Modified: 2023-09-20 09:51:55 - Feat.: - Title: Veľký požiar v Putinovom obľúbenom letovisku, sklad s palivom mal zasiahnuť dron 04 - Modified: 2023-09-19 14:40:52 - Feat.: - Title: Ruský minister obrany je na návšteve Iránu, chce rozvíjať vojenské vzťahy 05 - Modified: 2023-09-19 14:00:10 - Feat.: - Title: Americký novinár Gershkovich naďalej zostáva v ruskej väzbe, moskovský súd odvolanie neprejednával
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. september 2023 16:18