Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2017, 11:05

Šok, pobúrenie, zdesenie. Trumpovo odstránenie šéfa FBI vyvoláva veľké podozrenia

Nikto v Kongrese, v konzervatívnych kruhoch blízkych prezidentovi a dokonca ani v FBI nemal tušenie, čo sa chystá.

Šok, pobúrenie, zdesenie. Trumpovo odstránenie šéfa FBI vyvoláva veľké podozrenia
Zdroj: Reuters

Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa odstrániť Jamesa Comeyho z vedenia Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) vyvolalo na americkej politickej scéne pobúrenie a medzi demokratickými kongresmanmi a senátormi zdesenie. Podľa stanice BBC je Trumpov krok úplným prekvapením.

"Nie je to sprisahanie." Trumpova poradkyňa Kellyanne Conwayová obhajuje v CNN prepustenie Jamesa Comeyho:

Rýchlosť a načasovanie vyvolávajú prinajmenšom veľké podozrenia, píše BBC. Šéf FBI hovoril pred týždňom v Senáte o údajnom ruskom zasahovaní do amerických prezidentských volieb a v Kongrese sa znovu mal objaviť vo štvrtok. "Trump neustále tweetoval o nezmyselnom vyšetrovaní za peniaze daňových poplatníkov a nakoniec Comeyho sám vyhodil," napísala na svojom webe BBC.

Spochybnenie nezávislosti vyšetrovania "ruskej" aféry

Oficiálne zdôvodnenie, že Comey nezvládol vyšetrovania škandálov s e-mailami Hillary Clintonovej, sotva niekto prijme. Pred voľbami Trump práve za toto vyšetrovanie Comeyho chválil, uvádza stanica.

​Americké médiá dnes publikujú množstvo ohlasov politológov a bezpečnostných expertov, podľa ktorých Comeyho vyhadzov spochybňuje nezávislosť vyšetrovania "ruskej" aféry. Rovnaký názor majú aj mnohí poslanci, a to demokratickí aj republikánski.

"Mám problém s načasovaním a odôvodnením Comeyho odchodu," povedal republikánsky senátor Richard Burr, šéf senátneho výboru pre spravodajské služby. "Jeho prepustenie ešte viac komplikuje už teraz ťažké vyšetrovanie nášho výboru," konštatoval. Okrem jeho výboru skúma údajný vplyv Moskvy na voľby aj právny výbor Senátu a výbor Snemovne reprezentantov pre tajné služby.

Niektorí demokrati požadujú, aby bol Comey bezodkladne predvolaný na kongresové vypočutie, kde by mal vypovedať o stave vyšetrovania ruského vplyvu na voľby. Podľa demokratického poslanca Adama Schiffa odstránením Comeyho Biely dom "nehorázne zasahuje" do vyšetrovania.

Trump nemal "gule" vyhodiť ho osobne

Podľa serveru Politico prezident Comeyho odchod zvažoval týždeň. Keď padlo rozhodnutie, neoznámil ho priamo šéfovi FBI, ale poslal svojho bodyguarda, aby prepúšťací list odniesol do sídla Comeyho úradu. Sám Comey v tom čase prednášal v Los Angeles a správy o svojom vyhadzove vraj najskôr označil za smiešny žart.

Trump po ohlásení verdiktu nad Comeym sledoval v televízii ohlasy a rozčuľoval sa, že jeho rozhodnutie nikto neobhajuje, napísal server Politico. Poradcovia sa vzájomne obviňovali, že nechápu vážnosť situácie. Biely dom očividne nemal žiadnu komunikačnú stratégiu. FBI odmietal vyhadzov komentovať a odkazoval novinárov na ministerstvo spravodlivosti.

"Prepustenie šéfa FBI vo stodesiatom dni po prevzatí prezidentského úradu je ďalším náhlym obratom Bieleho domu, ktorý sa už zbavil úradujúcej ministerky spravodlivosti, bezpečnostného poradcu a teraz aj šéfa FBI, ktorého Trump donedávna chválil a posielal mu počas januárovej inaugurácie vzdušné bozky," uvádza Politico.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.