Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2017, 09:41

Časy studenej vojny sú späť. Berlín je centrom medzinárodnej špionáže, tvrdí expert

Časy studenej vojny sú späť. Berlín je centrom medzinárodnej špionáže, tvrdí expert
Zdroj: Reuters

Nemecká metropola je centrom medzinárodných špionážnych aktivít, ktorých rozsah dosahuje rozmery studenej vojny. Povedal to námestník regionálneho ministra vnútra spolkovej krajiny Berlín Torsten Akmann, podľa ktorého je príčinou aj prítomnosť početných zahraničných ambasád.

Hlavné mesto Nemecka možno v celoeurópskom meradle označiť za "pravé centrum špionáže," povedal podľa agentúry DPA sociálnodemokratický expert vo výbore pre kontrarozviedku.

Súčasná exponovaná pozícia Berlína je podľa neho porovnateľná so situáciou v metropole neutrálneho Rakúska Viedeň z počiatku studenej vojny. Súvisí to vraj s faktom, že Berlín sa po zjednotení Nemecka v roku 1990 stal sídlom spolkovej vlády. Dôvodom je aj prítomnosť viac ako 150 zahraničných veľvyslanectiev, z ktorých mnohé nemecké úrady podozrievajú, že sú zapojené do spravodajskej činnosti, dodal Akmann.

Pozornosť cudzích rozviedčikov sa vraj zameriava hlavne na jednotlivé ministerstvá. Súčasne s tým je krajina vystavená ekonomickej a vojenskej špionáži. Zahraničné tajné služby tiež špehujú opozičníkov, ktorí odišli zo svojich vlastí do Nemecka. Týka sa to napríklad odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napísala DPA.

Najväčšie nemecké mesto Berlín je so svojimi približne 3,5 miliónmi obyvateľov tiež jednou zo 16 spolkových krajín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.