Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2017, 12:52

Proruskí separatisti sa vyzbrojujú. V Donbase sa o 750 percent zvýšil počet zakázaných zbraní

Len v Luhansku sa nachádza 30 kusov ťažkých zbraní vrátane tankov, diel a raketometov.

Proruskí separatisti sa vyzbrojujú. V Donbase sa o 750 percent zvýšil počet zakázaných zbraní
Zdroj: Reuters

Na území kontrolovanom proruskými separatistami na východe Ukrajiny za posledný štvrťrok vzrástol počet ťažkých zbraní až o 750 percent. Informovala o tom agentúra Unian s odkazom na správu americkej zástupkyne pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Kate Byrnesovej. Podľa informácií pozorovateľskej misie sa v oblasti kontrolovanej povstalcami v súčasnosti nachádza 42 kusov ťažkých zbraní.

Celkom 44 kusov zbraní zaznamenala misia na deliacej línii, za ktorou mala byť vojenská technika stiahnutá, z toho iba dve patria ukrajinskej armáde. Len v Luhansku sa nachádza 30 kusov ťažkých zbraní vrátane tankov, diel a raketometov, ktoré sú podľa Minských dohôd zakázané.

Podľa správy pozorovateľov použili povstalci ťažkú ​​výzbroj päťkrát častejšie ako ukrajinská armáda. Byrnesová však upozornila, že ich využitie môže byť oveľa vyššie. Od začiatku roka totiž separatisti viac ako v 250 prípadoch zamedzili pozorovateľom vstupu na ich územie.

Ukrajinská armáda informovala, že za posledných 24 hodín povstalci v 53 prípadoch porušili prímerie. Dvaja ukrajinskí vojaci zomreli.

Separatisti pritom podľa pozorovateľov od januára 2016 spôsobili v oblasti dvakrát viac incidentov než ukrajinská armáda. Byrnesová navyše zdôraznila, že útoky povstalcov ohrozujú aj členov pozorovateľskej misie.

Konflikt s proruskými separatistami si od apríla 2014 vyžiadal už na 10 000 životov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.