StoryEditor

"Napálili nás." Trump chcel schôdzku s Lavrovom čo najviac ututlať, Rusi zverejnili fotografie

12.05.2017, 14:12
Autor:
abaaba
Načasovanie návštevy ruského ministra zahraničia vo Washigntone nebolo práve najšťastnejšie.

Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pricestoval len deň potom, čo Donald Trump vyhodil šéfa FBI, ktorý dohliadal na vyšetrovanie možného zasahovania Ruska do volieb.

Biely dom chcel schôdzku udržať za zatvorenými dverami a novinárom zakázal prístup. Rusi si však priviezli svojich vlastných žurnalistov a fotky zverejnili.

TASR/AP

​Trump pritom sám potvrdil, že načasovanie návštevy ruského šéfa diplomacie vo Washingtone sa nezdalo ani ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Trumpovi vraj volal, aby sa ubezpečil, že sa s ministrom Lavrovom zíde. "Mal som snáď povedať, že sa s ním nestretnem? Povedal som, že ho prijmem," odpovedal Trump v relácii NBC News.

Na schôdzku v Oválnej pracovni však nepustil žiadnych amerických novinárov a Biely dom nezverejnil žiadne fotky. Problém však nastal po tom, keď si Rusi priviedli svojich vlastných fotografov zo štátnej agentúry TASS a fotky následne zverejnili na internete. Snímky sa obratom rozšírili aj do amerických médií.

TASR/AP

​Na fotkách sa šéf Bieleho domu víta s Lavrovom alebo si srdečne potriasa rukou s ruským veľvyslancom Sergejom Kisljakom. Druhý menovaný je pritom od istej doby vo Washingtone persona non grata.

Keď vyšlo najavo, že sa veľvyslanec Kisljak ešte pred voľbami stýkal s Trumpovým bezpečnostným poradcom Michaelom Flynnom, stálo to Flynna miesto. Problémy vysvetliť schôdzky s Kisljakom mal aj minister spravodlivosti Jeff Sessions.

Kislyak trump Kislyak trump TASR/AP

​Fakt, že teraz Američania videli v správach a na internete, ako sa s Kisljakom a Lavrovom ich prezident so zjavným potešením druží, Biely dom rozčúlilo. "Napálili nás. Toto je problém s Rusmi - oni klamú," povedal CNN nemenovaný zdroj z Bieleho domu.

Len vďaka ruskej štátnej agentúre sa však Američania dozvedeli, v akej dobrej nálade stretnutie prebiehalo. Denník The Washington Post sa však nad iróniou celej situácie pozastavil. Vo štvrtok napísal, že hoci sa stretnutie "udialo v centre americkej moci, bola to ruská agentúra, kto mal fotky".

01 - Modified: 2024-07-17 15:52:12 - Feat.: - Title: Trump chcel, aby ho kandidát Robert F. Kennedy mladší podporil vo voľbách, vyplýva z ich súkromného hovoru 02 - Modified: 2024-07-17 07:51:21 - Feat.: - Title: Trump vyhlásil, že Taiwan by mal platiť za obranu. Akcie najväčšieho výrobcu čipov TSMC následne oslabili 03 - Modified: 2024-07-17 05:17:00 - Feat.: - Title: Na sieti X sa podľa odborníkov darilo konšpiračným teóriám o atentáte na Trumpa 04 - Modified: 2024-07-16 20:14:23 - Feat.: - Title: Šéf maďarskej diplomacie Szijjártó rokoval v New Yorku s Lavrovom aj o vojne na Ukrajine 05 - Modified: 2024-07-16 19:17:47 - Feat.: - Title: Americké úrady získali informácie o plánovanom iránskom atentáte na Trumpa, informuje CNN
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. júl 2024 18:07