StoryEditor

Všetci proti Putinovi? Nie je to celkom tak. V Ázii má dostatok fanúšikov

09.05.2022, 15:36
  • Všetko vyzerá jednoznačne. Rusko napadlo svojho suseda, pácha na jeho území vojnové zločiny a celý svet sa zjednotil, aby agresiu odsúdil.
  • Viacero ázijských krajín však zastáva zdržanlivé postoje a ich sociálne siete plnia až prekvapivo proputinovské komentáre.

Diskusia, ktorú som nedávno viedol so svojou indonézskou švagrinou, by sa mohla vyučovať na seminároch venovaných dezinformáciám. Putin pre ňu zostáva hrdinom. Buča? To sa predsa stáva v každej vojne.

Pokiaľ sa tam vôbec niečo odohralo, tak rozkaz určite nevydal ruský prezident, ale za všetko sú zodpovední jeho vojaci. Obdobne som pochodil aj v debate s filipínskou intelektuálkou, ktorú rozhodne nemôžem podozrievať z nedostatku rozhľadu. Napriek tomu túži po jedinom – vydať sa do Moskvy a potriasť si rukou s Putinom.

V podobných názoroch nie sú osamotené. Na indonézskych sociálnych sieťach je vojna na Ukrajine hojne prirovnávaná k mužovi, ktorý má problém so svojou bývalou ženou. V literárne menej kvetnatých alegóriách je vojna dôsledkom konfliktu Ruska so Spojenými štátmi a ich spojencami v NATO.

„Je to mix rôznych rozprávok, kde západný svet predstavuje zlo a Rusko s Putinom dobro. Pre mňa je to, kto je agresorom a kto obeťou, úplne jasné. Rovnako ako tomu bolo už v prípade...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 21:47