Šéfovia európskych inštitúcií dnes prisľúbili previesť do praxe niektoré podnety obyvateľov, ktoré vzišli z rok trvajúcej celoeurópskej debaty.
Jednomyseľné hlasovanie
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa vyslovila za zrušenie jednomyseľného rozhodovania 27 členských krajín v niektorých otázkach, ako aj za spoločnú úniu obrany a zdravotníctva. Ak to bude potrebné, Únia by mala zmeniť svoje ustanovujúce zmluvy, dodala.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že je revízii zmlúv naklonený a chce o tom s ďalšími únijnými lídrami hovoriť v júni. Na zmenu však nehľadí priaznivo mnoho členských krajín, ktoré sa obávajú straty svojho vplyvu na rozhodovanie európskeho bloku.
Zrušenie práva veta, posilnenie úlohy občanov či zmena systému európskych volieb patria k desiatkam návrhov, s ktorými obyvatelia v rámci rok trvajúcej Konferencie o budúcnosti Európy prišli.
"Vždy som obhajovala názor, že jednomyseľnosť v niektorých kľúčových otázkach nedáva zmysel, ak chceme byť rýchlejší," vyhlásila počas dnešného slávnostného zakončenia konferencie von der Leyenová, ktorej komisia už pred časom začala hovoriť o väčšinovom rozhodovaní napríklad vo veciach zahraničnej politiky.
Dodala, že ak bude na prijatie niektorých návrhov občanov potrebné zmeniť zmluvy, podporí to. Sama plánuje v septembri predložiť konkrétne podnety vyplývajúce z konferencie.
Francúzsky prezident, od ktorého nápad usporiadať veľkú diskusiu občanov vzišiel, dnes zásah do základných unijných dokumentov tiež podporil. "Je evidentné, že bude potrebné reformovať naše texty," vyhlásil dnes Macron. Doplnil, že navrhne zaradiť diskusiu o tejto téme na program júnového rokovania šéfov štátov v Bruseli.
Rozdielne názory medzi štátmi
O úprave ustanovujúcich unijných pravidiel musia rozhodnúť jednotne všetky krajiny a viaceré z nich potom úpravu potvrdzujú v referende. Kým Francúzsko či Nemecko sa k nim dlhodobo stavajú otvorene, niektoré vlády dávajú najavo, že v čase, keď sa únia po pandemickej kríze potýka s dopadmi ruskej invázie na Ukrajinu, nie sú zmeny zmlúv na programe dňa.
Podľa bruselského webu Politico sa najmenej desiatka krajín chystá zverejniť spoločný otvorený list, v ktorom sa stavia proti "neuváženým a unáhleným" snahám o zmeny zmlúv.
Medzi signatármi výzvy skeptickej k úpravám zmlúv figurujú najmä menšie štáty vrátane Česka, Slovinska, Bulharska a škandinávskych či pobaltských krajín.
Účastníci konferencie chcú okrem zmien fungovania unijných inštitúcií napríklad väčšiu aktivitu EÚ v boji proti klimatickým zmenám, sociálne spravodlivejšiu ekonomiku, rovnaké príležitosti pre všetky skupiny obyvateľov.
Kým Európsky parlament už prisľúbil, že sa ich podnety pokúsi previesť do praxe, zástupcovia štátov hovoria skôr o analýze a diskusii o výsledkoch konferencie.