Joe Biden.SNÍMKA: REUTERS
StoryEditor

Biden chce zamedziť únikom informácií o zdieľaní tajných dát USA s Ukrajinou

09.05.2022, 20:05

Biely dom minulý týždeň vyvracal správu, podľa ktorej USA poskytli Ukrajincom spravodajské informácie, ktoré mali pomôcť k likvidácii ruských generálov. Dnes Biden povedal, že úniky informácií o zdieľaní dôverných poznatkov amerických tajných služieb s Ukrajinou musia prestať.

Americký prezident Joe Biden povedal predstaviteľom národnej bezpečnosti, že úniky informácií o zdieľaní dôverných poznatkov amerických tajných služieb s Ukrajinou musia prestať. S odvolaním sa na zdroje blízke Bidenovmu rokovaniu so šéfmi bezpečnosti o tom informovala spravodajská stanica CNN.

Biely dom minulý týždeň vyvracal správu, podľa ktorej USA poskytli Ukrajincom spravodajské informácie, ktoré mali pomôcť k likvidácii ruských generálov.

Biden oddelene rokoval s ministrom obrany Lloydom Austinom, riaditeľom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williamom Burnsom a riaditeľkou úradu amerických výzvedných služieb (DNI) Avril Hainesovou.

Povedal im, že zverejňovanie toho, aké informácie USA poskytujú Ukrajincom, ničomu nepomáha, a nariadil, že tieto úniky musia prestať. Stanica NBC uviedla, že DNI, Pentagon ani CIA správu nekomentovali.

image

Bidenová sa na neohlásenej návšteve Ukrajiny strela so Zelenskou

Americké médiá tvrdia, že sa Ukrajincom podarilo v apríli potopiť ruský krížnik Moskva práve vďaka poznatkom amerických rozviedok. Pentagon však upozornil, že žiadna z poskytnutých dát nemohla byť použitá na zacielenie plavidla. USA tiež uvádzajú, že o pripravovanej operácii proti ruskej lodi vopred nevedeli a nijako sa na nej nepodieľali.

Rovnako americkí predstavitelia popierajú, že by USA poskytovali informácie použiteľné na likvidáciu ruských generálov. Hovorca Národnej bezpečnostnej rady povedal, že USA poskytujú Ukrajine tajné informácie, aby Ukrajincom pomohli brániť ich krajinu.

Časť členov administratívy je podľa NBC toho názoru, že zverejňovanie zdieľaných informácií môže konflikt na Ukrajine vystupňovať a provokovať ruského prezidenta Vladimira Putina. V konečnom dôsledku to potom môže zdieľanie tajných informácií s Ukrajinou znehodnotiť.

01 - Modified: 2023-10-02 06:53:30 - Feat.: - Title: Nočné ostreľovanie Chersonskej oblasti si vyžiadalo jednu obeť a šesť zranených 02 - Modified: 2023-10-02 07:40:00 - Feat.: - Title: Dvadsaťsedmička ministrov zahraničia EÚ mieri do Kyjeva na prvé rokovanie mimo Úniu 03 - Modified: 2023-10-02 05:56:54 - Feat.: - Title: Charkov chce vybudovať podzemnú školu pre výučbu aj počas ruských útokov 04 - Modified: 2023-10-01 19:03:12 - Feat.: - Title: EÚ zvýši vojenskú pomoc Ukrajine, povedal Borrell v Kyjeve 05 - Modified: 2023-10-01 17:09:19 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony zasiahli vrtuľníkovú základňu v ruskom Soči a závod v Smolensku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 09:59