Manželky ukrajinských vojakov Azova, ktorí sú momentálne obkľúčení v železiarňach Azovstaľ v Mariupole, na generálnej audiencii s pápežom Františkom vo Vatikáne, dňa 11. mája 2022. FOTO: REUTERS/Guglielmo Mangiapane
StoryEditor

Pápež František sa stretol s manželkami vojakov brániacich Azovstaľ

11.05.2022, 14:02
Autor:
TASRTASR

Ženy na stredajšej audiencii pápeža poprosili, "aby prišiel na Ukrajinu, porozprával sa s Putinom a vyzval ho, aby nechal vojakov z pluku Azov odísť".

Pápež František sa v stredu na konci generálnej audiencie na vatikánskom Námestí sv. Petra stretol s manželkami dvoch bojovníkov pluku Azov, ktorí bránia obliehaný komplex oceliarní Azovstaľ v meste Mariupol. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na ukrajinské veľvyslanectvo pri Svätej stolici v Ríme.

Manželky obrancov Azovstaľu napísali v uplynulých dňoch list pápežovi a v utorok dostali prekvapivé pozvanie na generálnu audienciu, približuje APA. Pôvodne sa mali na stretnutí s pápežom zúčastniť štyri ženy, avšak dvom z nich sa nepodarilo včas pricestovať z Poľska do Ríma. Na audienciu nakoniec prišli Kateryna Prokopenková, ktorej manžel Denys Prokopenko je jedným z veliteľom pluku Azov, a Julija Fedusiuková, manželka Arsenija Fedusiuka, ktorý takisto patrí k bojovníkom z tohto pluku.

"Požiadali sme ho (pápeža), aby prišiel na Ukrajinu, porozprával sa s (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom a povedal mu, aby ich (bojovníkov) nechal odísť," povedala novinárom následne Prokopenková, ktorú citovala agentúra AFP. "Veríme, že toto stretnutie nám dá šancu zachrániť ich životy. Sme pripravení na kroky pápeža, jeho delegácie, naši vojaci sú pripravení byť evakuovaní do tretej krajiny," poznamenala.

Fedusiuková doplnila, že počas krátkeho stretnutia s pápežom, ktoré trvalo asi päť minút, mu povedali, že 700 ich "vojakov je zranených, majú gangrénu, amputované končatiny". "Mnohí z nich sú mŕtvi, nemohli sme ich pochovať; pápeža sme požiadali o pomoc, aby bol v tejto vojne treťou stranou a nechal ich odísť cez (humanitárny) koridor," dodala. "Povedal, že sa za nás modlí a že robí všetko, čo dokáže," uviedla.  

Vatikán oznámil, že prítomnosť manželiek členov pluku Azov na audiencii súvisí najmä s humanitárnou situáciou ľudí, ktorí sa stále nachádzajú v Azovstali. Ten je v Mariupole poslednou baštou odporu ukrajinských ozbrojených síl brániacich sa proti presile ruských inváznych síl. Pápež v predchádzajúcich dňoch takisto dostal list od príbuzných civilistov ukrývajúcich sa v tomto rozsiahlom metalurgickom komplexe, ktorí ho vyzývali, aby pomohol zaistiť ich evakuáciu.

Podľa agentúry AFP sa v podzemných bunkroch pod oceliarňami, takmer úplne zničenými v dôsledku ruských útokov, ukrýva ešte asi 2 000 ukrajinských vojakov a 1 000 civilistov.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. február 2023 04:54