Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev poliaty červenou farbou. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Moskva žiada ospravedlnenie za poliatie jej veľvyslanca červenou farbou

11.05.2022, 16:12
Autor:
ČTKČTK

Rusko chce, aby bola zaistená bezpečnosť všetkých pracovníkov jeho zastupiteľských úradov v Poľsku. Zdôraznilo, že o ďalších krokoch rozhodne podľa reakcie Varšavy.

Ruské ministerstvo zahraničia si dnes predvolalo poľského veľvyslanca, ktorému oznámilo, že Moskva očakáva oficiálnu ospravedlnenie poľských úradov kvôli napadnutiu ruského veľvyslanca vo Varšave Sergeja Andrejava. Oznámila to agentúra TASS. Demonštranti proti vojne na Ukrajine poliali diplomata červenou farbou, keď chcel 9. mája položiť veniec k pomníku na cintoríne sovietskych vojakov vo Varšave.

"Ruská strana očakáva v súvislosti s touto udalosťou oficiálnu ospravedlnenie od poľského vedenia a vyžaduje zabezpečenie bezpečnosti ruského veľvyslanca a všetkých pracovníkov ruských zastupiteľských úradov v Poľsku," uviedla ruská diplomacia. Zdôraznila, že Moskva rozhodne o ďalších krokoch podľa toho, ako Varšava na ruskú požiadavku zareaguje.

Poľský minister zahraničia Zbigniew Rau v pondelok označil poľutovaniahodných veľvyslancov farbou za poľutovaniahodný incident, ktorý sa nemal stať, pretože diplomati sa tešia osobitnej ochrane bez ohľadu na politiku svojich vlád.

Avšak premiér Mateusz Morawiecki v utorok uviedol, že ruské zločiny na Ukrajine sú pre mnohých ľudí takým hrozným zážitkom, že príchod ruského veľvyslanca na cintorín sovietskych vojakov bol jasnou provokáciou. Premiér zdôraznil, že veľvyslanec sa mal riadiť výstrahou poľského ministerstva zahraničia, ktoré ho od tohto kroku odrádzalo.

Opozícia nabáda vládu, nech ruského veľvyslanca vyhostí a zníži poľsko-ruské styky na úroveň chargé d'affaires. "Nech ruský veľvyslanec odíde do Moskvy. Chránime niekoho, kto vo Varšave len vyvádza a k ničomu nie je potrebný," vyhlásil na veľvyslancovu adresu opozičný poslanec Pawel Kowal zo zahraničného výboru snemovne.

01 - Modified: 2022-07-02 18:52:39 - Feat.: - Title: Nemcov chystajú na nedostatok plynu v zime. Zo strany Ruska je viditeľný vzorec, hovorí minister 02 - Modified: 2022-07-02 20:18:01 - Feat.: - Title: Ukrajina vypálila na Bielorusko rakety. Bojovať však budeme len v jednom prípade, vyhlásil Lukašenko 03 - Modified: 2022-07-02 14:25:34 - Feat.: - Title: Proruské sily tvrdia, že obkľúčili Lysyčansk, Ukrajina to popiera 04 - Modified: 2022-07-02 10:52:27 - Feat.: - Title: Separatisti obvinili zo žoldnierskych aktivít ďalších dvoch Britov 05 - Modified: 2022-07-02 15:01:38 - Feat.: - Title: Naši ľudia tam boli odsúdení na smrť, priznávajú Rusi. Ukrajinci ukázali, ako ich vyštvali z Hadieho ostrova
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. júl 2022 01:33