Budova policajného oddelenia zničená ruským ostreľovaním v Luhanskej oblasti, ilustračný obrázok.FOTO: Reuters
StoryEditor

G7 neuzná hranice, ktoré Rusko zmení silou. Krajiny zdôrazňujú územnú celistvosť Ukrajiny

14.05.2022, 13:15
Autor:
TASRTASR

Ministri zahraničných vecí skupiny G7 oznámili, že budú aj naďalej podporovať územnú celistvosť Ukrajiny a to vrátane Krymu.

Priemyselne najrozvinutejšie krajiny skupiny G7 prisľúbili v sobotu rozšírenie sankcií na sektory, od ktorých je Rusko závislé. Zároveň varovali Čínu v súvislosti s marením sankčných opatrení voči Moskve za ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

Ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení zverejnenom na záver dvojdňového rokovania v Nemecku ďalej uviedli, že nikdy neuznajú hranice, ktoré sa Rusko snaží vojnou na Ukrajine zmeniť.

"Nikdy neuznáme hranice, ktoré sa Rusko pokúša posunúť vojenskou agresiou a budeme pokračovať podpore suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny vrátane Krymu," uvádza sa vo vyhlásení.

image

Vojnu by sme mohli vyhrať koncom roka. Získame aj Krym, hovorí šéf ukrajinskej rozviedky

Skupina G7 vyzvala Bielorusko, aby prestalo "umožňovať" Rusku viesť vojnu na Ukrajine. "Vyzývame Bielorusko, aby prestalo umožňovať ruskú agresiu a dodržiavalo svoje medzinárodné záväzky," uviedli šéfovia diplomacií G7.

Zároveň zdôraznili rastúci dosah vojny na Ukrajine na chudobnejšie krajiny najmä v oblasti potravinovej bezpečnosti a avizovali, že budú pokračovať v dodávkach zbraní Ukrajine.

18. máj 2022 14:37