Víťazom pesničkovej súťaže Eurovízia 2022 sa v noci na nedeľu stala skupina Kalush Orchestra. FOTO: REUTERS/Yara Nardi
StoryEditor

Víťazom Eurovízie sa stala Ukrajina. Naša hudba dobýva Európu, vyhlásil Zelenskyj

15.05.2022, 06:48
Autor:
TASRTASR

Rusko aj Bielorusko boli z aktuálneho ročníka Eurovízie v súvislosti s vojnou na Ukrajine vylúčené.

Víťazom pesničkovej súťaže Eurovízia 2022 sa v noci na nedeľu podľa očakávania stala ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra so skladbou "Stefania". Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval hiphopovej skupine Kalush Orchestra, ktorá v noci na nedeľu vybojovala v talianskom Turíne pre Ukrajinu prvenstvo v pesničkovej súťaži Eurovízia.

Dôležité víťazstvo

"Naša odvaha ohromuje svet, naša hudba dobýva Európu!" napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Facebook po tom, ako formácia porazila 24 ďalších súťažiacich, informuje tlačová agentúra AFP.

Frontman tejto päťčlennej skupiny Oleh Psiuk po vystúpení vyzval z pódia v angličtine: "Prosím, pomôžte Ukrajine a Mariupolu! Pomôžte Azovstaľu hneď teraz!"

Psiuk neskôr poďakoval každému, kto na súťaži hlasoval za jeho Rusmi okupovanú vlasť. "Toto víťazstvo je pre Ukrajinu veľmi dôležité, najmä v tomto roku. Ďakujeme vám z celého srdca. Sláva Ukrajine!" povedal Psiuk novinárom.

Členovia skupiny Kalush Orchestra dostali od ukrajinskej vlády špeciálne povolenie vycestovať a zúčastniť sa na Eurovízii, keďže muži v bojovom veku majú zakázané opustiť krajinu. Ich povolenie vyprší už o dva dni.

Psiuk si podľa vlastných slov nie je celkom istý, čo jeho kapelu čaká, keďže na Ukrajine zúri vojna. "Ako všetci Ukrajinci aj my sme pripravení bojovať až do konca," uviedol.

Skladba v ukrajinčine

Päťčlenná formácia vo finále tohto najväčšieho hudobného podujatia svojho druhu na svete porazila ďalších 24 súťažiacich. Rozhodujúcimi boli hlasy divákov, ktorí Ukrajine vyjadrili podporu v čase ruskej okupácie.

Kalush Orchestra vo svojej tvorbe kombinuje folklórne motívy s modernými zvukmi, pričom používa rozličné ľudové nástroje. Skupina je pomenovaná po západoukrajinskom meste Kaluš.

Text autorskej skladby "Stefania" je koncipovaný ako óda na matku. "Aj keď budú všetky cesty zničené, vždy nájdem cestu domov," znie jeden z veršov víťaznej piesne.

Text skladby je výlučne v ukrajinčine. Výpoveď piesne dostala emotívny kontext vo svetle ruského vojenského vpádu na Ukrajinu, ktorý sa začal len dva dni po tom, ako skupina prijala ponuku vystúpiť na Eurovízii.

Vylúčená speváčka

Ukrajinu mala pôvodne reprezentovať speváčka Alina Pašová. Tá však odstúpila po tom, ako vyšlo najavo, že v roku 2015 vstúpila na územie Moskvou okupovaného Krymského polostrova z ruskej strany, čo Kyjev považuje za nelegálne.

V poradí 66. ročník Eurovízie sa uskutočnil 10.-14. mája v talianskom meste Turín, keďže vlani v holandskom Rotterdame zvíťazila talianska rocková skupina Maneskin. Súťaž sa konala vo viacúčelovej aréne Pala Alpitour.

Ukrajina zvíťazila na Eurovízii už dvakrát predtým - v roku 2004 triumfovala speváčka Ruslana s piesňou "Wild Dances" a v roku 2016 speváčka Džamala so skladbou "1944".

01 - Modified: 2022-08-08 21:44:15 - Feat.: - Title: Moskva vraj chce, aby do Záporožia prišli inšpektori z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 02 - Modified: 2022-08-08 21:37:31 - Feat.: - Title: Vladimir Putin nepôjde na Valné zhromaždenie OSN. Delegáciu povedie Sergej Lavrov 03 - Modified: 2022-08-08 20:51:07 - Feat.: - Title: Nórsko bude prísnejšie regulovať výrobu elektriny a môže obmedziť aj jej vývoz. Dôvodom je nedostatok vody 04 - Modified: 2022-08-08 20:55:30 - Feat.: - Title: Na Ukrajine sfunkčnili aplikáciu MineFree, umožňuje nahlásiť nález výbušných predmetov 05 - Modified: 2022-08-08 20:52:43 - Feat.: - Title: USA sa usilujú o skutočné partnerstvo s Afrikou, nejde nám o súťaženie s inými veľmocami, tvrdí Blinken
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. august 2022 23:50