Námestník generálneho tajomníka NATO dáva vyjadrenie médiám po príchode na stretnutie ministrov zahraničných vecí NATO v Berlíne, Nemecko 15. mája 2022. FOTO: REUTERS/Michele Tantussi
StoryEditor

Námestník generálneho tajomníka NATO: Výhrady k vstupu Švédska a Fínska do aliancie sa vyriešia

15.05.2022, 08:50
Autor:
ČTKČTK

Oba severské štáty majú s výnimkou Turecka podporu pre vstup do NATO. "Som však presvedčený, že ak sa rozhodnú pridať, bude možné tieto krajiny privítať," povedal Mircea Geoana.

Námestník generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Mircea Geoana verí, že turecké výhrady k vstupu Švédska a Fínska do aliancie podarí vyriešiť.

Geoana to dnes v Berlíne vyhlásil pri príchode na neformálnu schôdzku ministrov zahraničia NATO. Podľa Turecka obe severské krajiny otvorene podporujú Kurdskú stranu pracujúcich (PKK), ktorú Ankara považuje za teroristickú organizáciu. Fínsko so Švédskom zvažujú vstup do aliancie kvôli ruskej invázii na Ukrajinu.

"Turecko je dôležitý člen (NATO) a vyjadril obavy, o ktorých sa teraz rokuje medzi priateľmi a spojencami. Ja som ale presvedčený, že ak sa tieto dve severské krajiny rozhodnú usilovať o členstvo v NATO, čo môže byť v poriadku dní, tak ich bude možné privítať, "povedal Geoana. Očakáva, že rokovania budú konštruktívne a pozitívne.

Poznamenal, že Švédsko s Fínskom boli zvláštnymi hosťami sobotňajšej pracovnej večere, ktorú dvojdňová neformálna schôdzka začala.

Oba severské štáty majú s výnimkou Turecka podporu pre vstup do NATO. Český minister zahraničia Jan Lipavský v sobotu novinárom povedal, že Česko rozšírenie aliancie o Helsinki a Štokholm vrelo víta.

"Sme v čase zásadných zmien systému európskej bezpečnosti," vyhlásil Geoana. "NATO zostane silné," uviedol.

Geoana tiež ubezpečil, že NATO bude Ukrajinu v jej obrane proti ruskej agresii naďalej podporovať. "Ruská invázia stráca iniciatívu, Ukrajinu túto vojnu môže vyhrať," povedal námestník generálneho tajomníka aliancie. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin je celkom určite prekvapený postojom Západu, ktorý sa jednotne postavil proti invázii.

01 - Modified: 2022-08-18 08:56:07 - Feat.: - Title: Veľké štáty Európskej únie nesľúbili Ukrajine v júli žiadnu vojenskú pomoc, informuje Kielsky inštitút 02 - Modified: 2022-08-18 06:15:03 - Feat.: - Title: Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu na stiahnutie vojakov zo Záporožskej elektrárne 03 - Modified: 2022-08-18 05:48:54 - Feat.: - Title: Rusko sa snaží, aby útoky na Kryme vyzerali ako terorizmus, uvádza americký inštitút 04 - Modified: 2022-08-18 05:25:53 - Feat.: - Title: Estónsko sprísnilo pravidlá vstupu pre ruských občanov 05 - Modified: 2022-08-17 21:48:04 - Feat.: - Title: Zelenského poradca Podoľak opäť vyzval na zničenie kľúčového mosta. Odtrhol by Krym od Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. august 2022 11:58